W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O przedwojennym dokumentaliście

O przedwojennym dokumentaliście
18.05.201113:48

Od kilku dni Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” realizuje projekt „Sztuka Pamięci: Kiełsznia” przybliżający dokonania lubelskiego księgarza, fotografa, dokumentalisty przedwojennego Lublina Stefana Kiełszni. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin. Stefan Kiełsznia był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1937 r. dokumentował lubelskie ulice.
Jak podaje na swej stronie Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”: W 1937 lub 1938 roku lubelski magistrat podjął uchwałę o przebudowie przedmieść. Ówczesny miejski konserwator zabytków Józef Dutkiewicz poprosił miejscowych fotografów o zdokumentowanie miasta przed przebudową, szczególnie o utrwalenie obszaru dzielnicy żydowskiej. Na prośbę konserwatora odpowiedział między innymi Kiełsznia. Sfotografował ulice: Nową, Lubartowską, Świętoduską, Kowalską, Szeroką, Krawiecką. [...] Praca fotografa charakteryzuje się wielką precyzją i była wykonywana z ogromną systematycznością. Kamienica po kamienicy zostały utrwalone kolejne budynki. Na fotografiach oprócz architektury, szyldów, typowej dla tamtych czasów nawierzchni ulic, kiosku z gazetami widoczni są ludzie przemierzający miasto w ciągu dnia. Na projekt „Sztuka Pamięci: Kiełsznia” składa się cykl interdyscyplinarnych działań edukacyjno - artystycznych skierowanych do młodzieży lubelskich szkół i mieszkańców miasta skoncentrowanych wokół twórczości lubelskiego fotografa. Wstęp wolny na wszystkie spotkania.