W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ogólnopolski sukces Sceny InVitro

Ogólnopolski sukces Sceny InVitro
04.07.200811:42

Lubelskie środowisko teatralne pochwalić sie może kolejnym sukcesem. W zakończonym niedawno, ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, wyróżnienie zdobyła Scena Prapremier In Vitro.
"Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej powstał w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i sztuki, Kazimierza Dejmka. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację i wspieranie polskiej dramaturgii współczesnej. Konieczność promocji nasiliła się szczególnie po 1990 r., kiedy to niepokojąco spadła liczba wystawień nowych polskich sztuk, jak i generalnie realizacji utworów napisanych w ostatnim czterdziestoleciu. Poprzez system zachęt finansowych /częściowych refundacji kosztów premiery/ Konkurs zmniejsza ryzyko wystawienia nowego, nieznanego utworu dramatycznego. Dotychczasowe edycje w pełni potwierdziły zasadność tej formy finansowej motywacji w promowaniu rodzimej twórczości teatralnej. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Teatrem Narodowym i ze Związkiem Artystów Scen Polskich." ( ze strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). In Vitro zostało uhonorowane za spektakl "Nic co ludzkie", który szerokim echem odbił się w krajowych mediach, ze względu na poruszaną, trudną tematykę, oraz to, że jego premiera zbiegła się z ukazaniem się książki Jana T. Grossa "Strach". Czterech twórców "Nic Co Ludzkie" - dramaturg Artur Pałyga, oraz reżyserzy Paweł Passini, Piotr Ratajczak i Łukasz Witt-Michałowski. otrzymało jedno z zespołowych wyróżnień, czyli nagrodę w wysokości 11 tys. zł. Oprócz tego, indywidualne wyróżnienie, za muzykę do "Nic co ludzkie" zdobył Paweł Passini. Redakcja portalu www.lublin2016.pl serdecznie gratuluje artystom.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej