W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Panel Kulturalny w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej

Panel Kulturalny w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej
23.09.201720:18

Linia programowa poświęcona kulturze w ramach tegorocznego Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej poruszać będzie tematy związane z narzędziami wzmacniania współpracy międzynarodowej, jak również o tym, jakiego wsparcia potrzebują środowiska kulturalne, aby zapewnić mu wolność tworzenia a jednocześnie nie zgasić buntowniczego ducha tej twórczości.

Debaty, prowadzone w ramach każdej z trzech propozycji tematycznych mają na celu utrzymanie międzynarodowej współpracy i integracji, promując otwartość na różnorodność i ciekawość innego, zaś politycy i przedstawiciele administracji na wszelkich szczeblach powinni widzieć w środowisku kultury sprzymierzeńców w promowaniu pozytywnych wymiarów różnorodności.

Panel Kulturalny w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej odbędzie się 25 września (poniedziałek) od godziny 14:00 do godziny 19:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

14:00 - 15:30 > Sieciowanie regionalne i krajowe jako narzędzie wzmocnienia współpracy międzynarodowej 
Jednym z najbardziej rzucających się w oczy różnić między funkcjonowaniem sztuk performatywnych w Europie Zachodniej i Europie Wschodniej, jest brak trwałych form współpracy na Wschodzie i postępująca monadyzacja krajobrazu instytucjonalnego i środowiskowego. Podczas gdy środowiska artystyczne w Europie Zachodniej od lat starają się tworzyć kolejne ciała mające na celu zwiększenie pól oddziaływania, wzajemną edukację, oraz orędowanie w interesie środowiska i publiczności, Europie Wschodniej trudno otrząsnąć się z narracji konkurencji i nieufności wobec siebie nawzajem.

Paneliści:

  • Nadia Sokolenko - współtwórczyni Platformy Teatralnej w Ukrainie
  • Nevenka Koprivsek - fundatorka i dyrektorka Bunker Ljubljana
  • Sergiey Gemberg - menedżer artystyczny, doradca Mera Miasta Równe, Ukraina

15:45 - 17:15 Silne instytucje wsparcia obiegu niezależnego 
Instytucje artystyczne o stałych zespołach (teatry, opery), ekspozycjach (muzea) są niezbędnym elementem krajobrazu kulturowego. Wokół nich funkcjonuje jednak jeszcze jeden obieg twórców sztuki - niezależnych, eksperymentujących - „próbkujących” to co za jakiś czas może stać się klasyką i elementem dziedzictwa. Jakiego wsparcia potrzebuje to środowisko, aby zapewnić mu wolność tworzenia a jednocześnie nie zgasić buntowniczego ducha tej twórczości?

Paneliści:

  • Iulia Popovici - dziennikarka, krytyk sztuki i kuratorka, redaktorka naczelna sekcji sztuka artystyczna w tygodniku kulturalnym „Obserwator” 
  • Waldemar Tatarczuk - dyrektor Galerii Labirynt, performer
  • Tatiana Artimovich - redaktorka magazynu pARTizan, reżyserka

17:30 - 19:00 Samorządy w służbie sztuki - mecenat czy promocja? 
Kraje europejskie, w zdecydowanej większości posiadają ściśle określone polityki wsparcia działalności artystycznej. Mecenat publiczny nad kulturą ma jednak najczęściej charakter zależny - ma służyć wsparciu edukacji, rozwiązywaniu problemów społecznych, promocji miasta, regionu bądź kraju. Jak znaleźć odpowiedni balans pomiędzy faktycznym mecenatem niezależnej twórczości, a użytkowym traktowaniem środowisk artystycznych. Gdzie leży granica nieprzekraczalna dla decydentów, a gdzie bariery dla twórców.

Paneliści:

  • Michał Karapuda - Dyrektor Wydziału Kultury UM Lublin
  • Christophe Knoch - rzecznik prasowy Berlin Koalition der Freien Szene
  • Andriy Bilous - Rada Obwodowa Lwowa, Ukraina

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej jest miejscem spotkań tysiąca praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów z tej części Europy. Tego rodzaju platforma ma wspomagać realizację partnerskich projektów z dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego.

Kongres jest organizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Zadaniem CKW jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.

Więcej informacji na www.kongres.lublin.eu 
Rejestracja uczestników: www.kongres.lublin.eu/rejestracja
Bezpłatny wstęp