W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pasja Lubelska
17.03.200814:07

Już dzisiaj będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniu szczególnym. We wnętrzu staromiejskiej bazyliki oo. dominikanów zostanie wystawione widowisko teatralno - muzyczne "Pasja Lubelska", którego współorganizatrami są zakon oraz Teatr im. H. Ch. Andersena. Atmosfera sakralnego wnętrza, wzbogacona dźwiękiem organów nada temu spektaklowi odpowiedni klimat.
Scenariusz "Pasji Lubelskiej" oparty jest na dwóch tekstach dramatycznych, do tej pory nigdzie nie drukowanych i nie wystawianych, autorstwa młodego twórcy - Roberta Budnika pt. Getsemani oraz Quem queritis? Getsemani w sposób dramaturgiczny opowiada o Ostatniej Wieczerzy oraz o modlitwie Chrystusa w Ogrójcu; Quem queritis? to, najkrócej mówiąc część oparta na średniowiecznym obrzędzie "Trzy Marie u grobu", opowiadająca o tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa. Warstwę muzyczną do obu wyżej wymienionych części opracowuje Michał Kowalczyk, znany lubelskiej publiczności z muzyki do spektaklu "Kopciuszek" w Teatrze Andersena. Obie części - Getsemani oraz Quem queritis? - rozdzielone są sekwencją z gatunku teatru ruchu i plastyki, opowiadającą ruchem, tańcem i plastyką sceniczną historię męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa: Droga Krzyżowa, ukrzyżowanie, śmierć na krzyżu i zdjęcie z krzyża (Pieta). Część ta, wykonana przez aktorów Lubelskiego Teatru Tańca w chorografii jego szefa - Ryszarda Kalinowskiego we współpracy z animatorami form plastycznych z Teatru im. H. Ch. Andersena. Warstwa muzyczna do tej części opracowana będzie również przez Michała Kowalczyka, a zawierać ma w sobie motywy lub całe pieśni pasyjne i wielkanocne rodem z polskiej tradycji pieśni religijnej. Pieśni te wykonane będą zarówno przez solistów Lubelskiego Teatru Muzycznego, wraz ze specjalnie zaproszonych do tego koncertu ludowych wokalistów i muzyków. Reżyserem koncertu ma być również twórca młodego pokolenia, reżyser spektakli teatralnych i koncertów telewizyjnych - Jerzy Jan Połoński. Warto wspomnieć, że autorzy "Pasji Lubelskiej" znają się nie od dziś. Michał Kowalczyk wraz z Jerzym Połońskim pracowali wspólnie przy wielu spektaklach teatralnych, m.in. przy wspomnianym już wyżej "Kopciuszku". Dekoracje i kostiumy wykonane będą przez pracownie plastyczne Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Koncert "Pasja Lubelska" ma być wydarzeniem powstałym we współpracy twórców wywodzących się z różnych stylistyk artystycznych i subkulturowych. Jego umiejscowienie podkreślić ma zarówno charakter religijny widowiska, jak i w sposób oryginalny na nowo odkryć wnętrza dominikańskiej świątyni, a połączenie tradycji i nowoczesności zaowocować powinno wytworzenie nowej wartości artystycznej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane