W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pieśni pogranicza polsko–ukraińskiego na Lubelszczyźnie (sprawozdanie)

Pieśni pogranicza polsko–ukraińskiego na Lubelszczyźnie (sprawozdanie)
31.07.200811:05

Zakończyły się trwające od 5 maja warsztaty śpiewu tradycyjnego pn. „Pieśni pogranicza polsko – ukraińskiego na Lubelszczyźnie”. Zorganizowało je Miasto Lublin i Fundacja „Muzyka Kresów” w ramach projektu „Spotkajmy się – inny nie znaczy obcy”. Warsztaty i szkolenia dla młodzieży.
W warsztatach wzięło udział 13 osób – młodych Polaków i Ukraińców z Lublina. Zajęcia prowadziły: Hanna Ochrimczuk z Kijowa i Monika Mamińska z Lublina. Uczestnicy uczyli się śpiewu tradycyjnego, poznawali najstarsze zachowane do dziś świadectwa kultury muzycznej naszego regionu. Pieśni te zaprezentowali w niedzielę zaprzyjaźnionej publiczności i lubelskim dziennikarzom. Grupa pracować będzie jeszcze podczas dwutygodniowych warsztatów latem i jesienią, na koniec zaprezentuje swoje umiejętności podczas Festiwalu „Najstarsze Pieśni Europy”, który odbędzie się w listopadzie w Lublinie. Projekt „Spotkajmy się – inny nie znaczy obcy”. Warsztaty i szkolenia dla młodzieży realizowany jest przez Miasto Lublin we współpracy z Fundacją „Muzyka Kresów”, Centrum Kultury, ACK UMCS „Chatka Żaka”, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Towarzystwem Ukraińskim w Lublinie. Celem projektu jest ukazanie lokalnych kontekstów wielokulturowości polsko – ukraińskiego pogranicza. W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty i wydarzenia artystyczne angażujące lubelską młodzież pochodzącą z różnych kręgów kulturowych, sprzyjające lepszemu poznaniu się młodzieży, reprezentującej różne grupy narodowe, etniczne, kulturowe i wyznaniowe. Projekt otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 20 tys. euro w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie – koordynatora obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce. KP/BP Informacje dodatkowe (o projekcie i jego program) ma stronach Urzędu Miasta Lublin /www.um.lublin.pl/um/index.php?t=200&id=57947