W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Płyty analogowe jak z wosku
23.10.201221:17

W ostatnich dniach powstała w Lublinie nietypowa wytwórnia płyt analogowych. Wyróżnia ją to, że... z jej płyt można zrobić kubek, miskę lub inny przedmiot używając do tego jedynie gorącej wody. Mowa o wytwórni Altanova Press założonej przez Sebastiana Buczka, muzyka, grafika i performera. Artysta sam wytwarza nośniki i zapisuje na nich dźwięk za pomocą prostych domowych metod. Płyty produkuje ze sprowadzonego z Chin polikaprolaktonu - materiału bardzo plastycznego a przy tym biodegradowalnego.
Sebastian Buczek (ur. 1975) pochodzi z Trzebiatowa (woj. Zachodniopomorskie), studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Operatorkę w Łódzkiej Filmówce. W latach 2000-2002 współpracował z wytwórnią mik.musik.!, w której wydał płytę "Wabienie Dziewic". Tworzy dziwaczne instrumenty, płyty gramofonowe ze szkła, pleksi czy drewna pokrytego pszczelim woskiem, od niedawna także z polikaprolaktonu, materiału, z którego wytwarzane są np. jednorazowe talerzyki czy kubki. Produkuje się z niego także nici chirurgiczne, które rozpuszczają się w organizmie człowieka. Płyty gramofonowe wytworzone z tej substancji nie są doskonałej jakości, mają nieregularne kształty a nagranie zawiera wiele szumów i trzasków. Lecz właśnie te "wady" Buczek poleca potraktować tak jakby były zaletami bo taką płytę łatwo można zamienić w niezbędny nam w danej chwili sprzęt domowy: kubek czy miskę dla kota: W tym celu wystarczy naczynie z wodą o temperaturze 70 stopni Celcjusza. Zanurzając w nim płytę lub odcięty nożyczkami jej fragment, sprawimy że PCL stanie się (po chwili) plastyczny i podatny na formowanie, aby kiedy nadamy mu nowy kształt i funkcję, stać się znowu tworzywem mocnym i elastycznym. Co bardzo ważne, płytę, gdy już przestanie być użyteczna, możemy wyrzucić o kosza bez wyrzutów sumienia, że zatruwamy środowisko - materiał rozłoży się w stosunkowo krótkim czasie na wodę i dwutlenek węgla. O tym jak takie wydawnictwo wygląda będzie można przekonać się już niedługo w Prepar Barze przy ulicy Orlej 4/2. 30 października Buczek zagra muzykę z pierwszej płyty wydanej przez Altanova Press "Pogorzelec", której w dodatku sam jest autorem. To ośmiocalowy jednostronny singiel zawierający muzykę Buczka graną na klarnecie. Dodatkową atrakcją będzie pokaz recyklingu płyty z polikaprolaktonu. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia i na stronie wytwórni www.altanovapress.com.