W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Po raz dwunasty tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło zawitają w Lublinie

15.07.201815:59

Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy kulturę ludową i tradycyjną na nowo, w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać w proponowanych wydarzeniach człowieka autentycznego – rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać. Dlatego też odwracamy proporcje, zmieniając przechodnia w aktywnego uczestnika, a nie tylko obserwatora – zaprasza Bartłomiej Drozd, koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Tradycja i współczesność, wieś i miasto podczas Jarmarku Jagiellońskiego mieszając i łącząc się, tworzą też zupełnie nową jakość. Szczególnie dobrze zrozumiemy to będąc na koncercie re:tradycja (17 sierpnia, godz. 19:30, Dziedziniec Zamku Lubelskiego), podczas którego jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Z pieśniami z Biskupizny (Wielkopolska) wystąpi śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykona Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane zobaczyć podczas Jarmarku. Muzyczna scena Festiwalu to także muzyka mongolska w połączeniu z wpływami francusko-bułgarskimi w wykonaniu zespołu Violons Barbares, wyjątkowe cypryjskie melodie grupy Monsieur Doumani, tradycyjna muzyka z Norwegii od zespołu Raabygg, a także muzyka, tańce i ceremonie zaślubin Berberów w wykonaniu marokańskiej Grupy Cherifa.

Prawdziwa, źródłowa muzyka ludowa jest dla wielu osób całkowicie nieznana, a medialne przykłady często z nią mylone. Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Jarmarku Jagiellońskiego chcą zaproponować po raz kolejny muzykę wiejską, w jej niezmienionej postaci, tzw. „in crudo”. Dlatego też podczas Jarmarku nie zabraknie muzyki granej spontanicznie na ulicach miasta, pełnej oberków, mazurków, podróżniaków czy polek, jak i tej wykonywanej podczas wieczornych koncertów i potańcówek. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Gołoborze grające repertuar dorzecza Prosny, kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego, Mażurki, Diabubu, Trio WoWaKin czy grupa US Orchestra. Dodatkowo podczas jednej z potańcówek (18 sierpnia 2018), z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zaproszeni artyści zaprezentują repertuar wojenny i okresu międzywojnia.

Program festiwalu to także pokazy oraz warsztaty sztuki i rzemiosł tradycyjnych, tańca czy śpiewu. Takiej wiedzy nie może przekazać nikt inny, jak tylko prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach. Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby, które reprezentują dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Jarmark Jagielloński odróżnia od innych wydarzeń jarmarcznych to, że nie można na nim wykupić stoiska. Na Starym Mieście w Lubinie zobaczymy więc kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło. Towarzyszyć temu będą pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom wejść w świat zapomnianych technik, a dzięki uczestnictwu w zajęciach docenić kunszt, precyzję i długie godziny pracy ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest koronkarstwo. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa. Koronce poświęcona jest też Letnia Szkoła Koronczarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych. 

Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Spędzimy tam czas na wspólnej zabawie z dala od technologii. To także okazja do poznania się nawzajem, zwyczajnej rozmowy (co staje się coraz trudniejsze lub  rzadsze) poprzez tradycyjne gry – niegdyś znane, a dziś już zapomniane. Rodzice staną się przewodnikami i pokażą dzieciom jak kiedyś się bawili, a może nawet sami się zapomną, kiedy zobaczą znajome gry i na nowo poczują się jak dzieci. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, zwrócimy się ku temu, co czasami zapomniane: żywemu spotkaniu z drugim człowiekiem.

***

Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Cały program oraz szczegółowe informacje wkrótce będzie można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.          
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenia polecane

Kalendarium wydarzeń

<

15.10.2018

>

Wrzesień 2018

Październik 2018

Listopad 2018

Grudzień 2018

Styczeń 2019

Luty 2019

Marzec 2019

Kwiecień 2019

Maj 2019

Czerwiec 2019

Lipiec 2019

Sierpień 2019

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
25 26 27 28
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1