W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Początek sezonu w filharmonii

Początek sezonu w filharmonii
09.09.200719:19

"Niedzielnym koncertem z cyklu Rodzinne Spotkania z Muzyką Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie rozpoczęła po przerwie wakacyjnej działalność artystyczną. Uroczysta inauguracja sezonu będzie miała miejsce 5 października, ale na cykliczne koncerty lubelscy filharmonicy zapraszają już od najbliższego piątku. Rodzinne Spotkania z Muzyką to jedno z zadań artystycznych realizowanych przez filharmonię z funduszy uzyskanych w ramach programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe cykle, na realizację których instytucja otrzymała dofiansowanie w łącznej kwocie 415 500 zł to: Wybitni wykonawcy muzyki Chopina, XI Lubelskie Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego, Rok Karola Szymanowskiego w Lublinie (1882-1937) i Formy wokalno-instrumentalne Twoja Filharmonia.
Solistką pierwszego po wakacjach koncertu w Filharmonii Lubelskiej, inaugurującego równocześnie "Rodzinne spotkania z muzyką" (tym razem pod hasłem "Muzyczne krajobrazy") była młodziutka skrzypaczka Audrey Kibou Massaka, laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów, w tym III nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie w 2005 r. Występ z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego był jedną z nagród za sukces sprzed dwóch lat. Na program niedzielnego koncertu złożyły się dzieła Zygmunta Noskowskiego - Uwertura koncertowa "Morskie Oko", Maurycego Ravela - Tzigane i Bedrzicha Smetany - Poemat symfoniczny "Wełtawa" Koncertowi towarzyszyła wystawa "Uśmiechnij się" z kolekcji Marka Wysoczyńskiego. Do końca roku nie zabraknie na estradzie filharmonii gwiazd. Wśród nich Piotr Pławner - laureat I nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991) oraz I nagrody 44. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (1995) oraz laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: Philippe Giusiano (II nagroda, 1995) Krzysztof Jabłoński (III nagroda, 1985), Ingrid Fliter (II nagroda, 2000) i Kevin Kenner (zwycięzca Konkursu w 1990 roku). Na szczególną uwagę zasługują dwa koncerty: 11 listopada wystąpi w Lublinie Lidia Grychtołówna - wielka dama polskiej pianistyki, laureatka VII nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w roku 1955, a 13 października na estradzie filharmonii świętować będzie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej lublinianka, pianistka Elżbieta Karaś-Krasztel. Warto także już teraz zwrócić uwagę na grudniowy recital Joachima Grubicha - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich organistów, współautora sukcesu płyty "Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej" uznanej przez jury Akademii Fonograficznej "Albumem Roku 2004: Muzyka Solowa". Koncert prof. Grubicha odbędzie się w cyklu recitali organowych Śladami lubelskiego "Fryderyka". W bieżącym roku Filharmonia Lubelska kontynuuje również rozpoczętą 50 lat temu realizację koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych makroregionu. Ich tematyka, dostosowana do wieku i możliwości percepcji, stanowi promocję europejskiej kultury muzycznej, prezentację dzieł wokalnych i instrumentalnych autorów o światowej renomie i historycznych dokonaniach. Najbliższy koncert w Filharmonii Lubelskiej w piątek, 14 września o godz. 19 wypełni muzyka Leonarda Bernsteina, Erica Ewazena i Igora Strawińskiego. Orkiestrę poprowadzi Piotr Dąbrowski, a jako solista zaprezentuje się hiszpański mistrz puzonu basowego - Javier Colomer." Dorota Gonet, Gazeta Wyborcza Lublin, 10.09.2007 r.