W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera Spilno Lublin

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera Spilno Lublin
04.10.202318:56

Od 1 października wchodzi w życie umowa o współpracy pomiędzy Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej PCPM a lubelską Fundacją "5Medium" współodpowiedzialną za program Spilno Lublin. Tym samym PCPM dołączył do UNICEF-u w finansowaniu działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadzonych w Spilno Lublin przez organizacje pozarządowe we współpracy z Miastem Lublin.

To już nasza kolejna współpraca z PCPM – wyjaśnia Agnieszka Jarmuł, prezeska Fundacji 5Medium, jednej z organizacji pozarządowych odpowiedzialnych za działalność Spilno Lublin. Wspólnie organizowaliśmy między innymi tegoroczną akcję Lato w Mieście czy Piknik Rodzinny na zakończenie wakacji. Teraz nasza współpraca się zacieśni, co pozwoli na rozwinięcie naszych działań i odpowiedzenie na potrzeby osób, które odwiedzają Spilno Lublin.

Oferta Spilno Lublin finansowana przez PCPM obejmie przede wszystkim wsparcie uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy poprzez cykl warsztatów grupowych oraz indywidualnych konsultacji wybranych ścieżek zawodowych. Duży nacisk położony będzie na działanie edukacyjne: kursy języka polskiego dla dorosłych z Ukrainy, w tym dla osób w wieku 55+, oraz zajęcia wyrównawcze dla ukraińskich dzieci w polskich szkołach.

Misją Fundacji PCPM jest niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej osobom potrzebującym na całym świecie, w szczególności ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych, przy zachowaniu podstawowych zasad: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności. Dotychczas PCPM realizował projekty w Libanie, Ukrainie, Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Palestynie, Gruzji, Etiopii, Kenii, Zambii, Tanzanii, Bośni i Hercegowinie oraz na Madagaskarze.

Realizujemy również projekty w kraju. Lublin jest szczególnym miejscem, w którym działamy od 1,5 roku. Cieszymy się na wsparcie lokalnych inicjatyw, które są szczególnie ważne w programach realizowanych przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - dodaje Katarzyna Szumilak-Duda z Protection Focal Point PCPM.

Dotychczasowa działalność PCPM w Lublinie obejmowała bezzwrotną pomoc gotówkową dla uchodźców, ale także remonty placówek edukacyjnych w 2023 r. (24 pomieszczenia) oraz centrów zbiorowego zakwaterowania w 2022 r. Łączny budżet remontowy PCPM na Lublin wyniósł ponad 1 100 000 zł.

Współpraca PCPM ze Spilno Lublin to kolejny przykład współdziałania Miasta Lublin z sektorem pozarządowym na rzecz uchodźców z Ukrainy w Lublinie.