W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera kompilacji "Pępek świata"

Premiera kompilacji "Pępek świata"
08.10.201720:13

Pępek świata (Navel of the world) to wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina z perspektywy wydarzeń, miejsc i postaci będących świadkami i twórcami dziejów miasta. Inicjatywa, osadzona mocno w procesie badań nad historią Lublina, wiąże się z obchodami Jubileuszu 700-lecia miasta, który przypada na 2017 roku.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy muzyków (z Lublina i spoza niego), którzy skomponowali i nagrali utwory inspirowane wybranymi historiami związanymi z miastem. Oprócz płyty powstała również książka – zbiór historii ilustrowany pięknymi kolażami Ludomira Franczaka. Zarówno płytę jak i książkę możecie pobrać w formacie cyfrowym bezpłatnie.

SŁUCHAJ I POBIERZ PŁYTĘ
Soundcloud | Bandcamp

POBIERZ KSIĄŻKĘ (PDF) >>>>>>

1. Antonina Nowacka – Henryka Pustowójtówna (6:39)
2. Krzysztof Topolski – Widzący / The Seer (6:23)
3. Mateusz Bąkała, Sebastian Mac, Sabah Al Ani – Krwawe łzy / Tears of Blood (4:56)
4. Patryk Zakrocki – Tornado (6:40)
5. Kamil Szuszkiewicz – Pierścionek Janiny (Bombą trafieni w stallach) / Janina’s Ring (Hit by a Bomb in Stalls) (4:35)
6. emiter – Mazacze / Splatterers (7:00)
7. Maciej Połynko – Ten, który bombę złapał / Bomb-catcher (5:00)
8. Sebastian Mac – Siła ognia / Force of Fire (3:16)

Stuart Hall, urodzony na Jamajce twórca współczesnego kulturoznawstwa, wielokrotnie podkreślał wartość historyzacji i kontekstualizacji jako intelektualnych narzędzi umożliwiających poznanie oraz zagłębianie się w meandry rozlicznych centrów wydarzeń, ognisk aktywności i punktów koncentracji ludzi oraz ich działań na przestrzeni dziejów. Jeden z takich centralnych ośrodków, nie tylko dla zaproszonych muzyków (Krzysztof Topolski, emiter, Kamil Szuszkiewicz, Antonina Nowacka, Maciej Połynko, Patryk Zakrocki, Sebastian Mac, Mateusz Bąkała, Sabah Al Ani), ale i dla postaci literackich inspirowanych kronikami, archiwaliami i narracjami miejskimi, stanowi Lublin – tytułowy „pępek świata”, axis mundi opowieści dźwiękowych i tekstowych zebranych na niniejszym, okolicznościowym (2017 to rok Jubileuszu 700-lecia) i jednocześnie ponadczasowym (najstarsza z relacji sięga końca XVI wieku, ale to historyczne wydarzenie mogłoby zdarzyć się współcześnie) wydawnictwie.

Nietuzinkowi, poszukujący artyści biorący udział w pracach nad udźwiękowieniem opisanych zdarzeń z przeszłości i stworzeniem brzmieniowej ilustracji odwiedzonych w jubileuszowym roku miejsc odszukali w lubelskiej materii nieprzebrane źródła zachwytu, zaskoczeń i zadumy. Słuchając nagrań i czytając towarzyszące im miniaturki literackie, poznajemy m.in. – nadającą się w sam raz na scenariusz gotyckiego horroru – historię osiemnastowiecznych „mazaczy”, wzruszamy się na myśl o wojennym altruizmie Jana Gilasa, czy wyobrażamy sobie spustoszenia wywołane przez przejście przez miasto tornada w lipcu 1931 roku. Wspólnie, niemal jak w obrazie przywołanym przez postulatywne wersy Julii Hartwig, wiążemy „przerwaną nić / prowadzącą po zawiłym labiryncie / który w tylu miejscach się zapadł”, przypatrując się i przysłuchując Lublinowi, miastu pokazywanemu w coraz szerszym kontekście i nieustannie odkrywanemu na nowo.
 

Wstęp – Bartosz Wójcik
Opracowanie tekstów – Dominika Majuk
Tłumaczenie – Bartosz Wójcik
Mastering – Marcin Dymiter
Kolaże, skład i projekt książki – Ludomir Franczak
Fotografie i materiały archiwalne: Archiwum Państwowe w Lublinie, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, zbiór prywatny Anny Kędry, domena publiczna
Druk – Akapit
Wydawca – Fundacja Kaisera Söze
 

Wydawnictwo powstało dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane