W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera spektaklu "Emigranci" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr

Premiera spektaklu "Emigranci" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr
11.01.200912:36

Teatr Provisorium i Kompania Teatr zapraszają na nowy spektakl - "Emigranci" Sławomira Mrożka. Premiera przedstwienia odbędzie 24 stycznia 2009 roku.
Bohater przygotowanego przez Witolda Mazurkiewicza spektaklu to osoba czterdziestokilkuletnia... a połowa jego życia polegała na ucieczce, emigracji i nieustannym zawieraniu kompromisów. Być może jest to człowiek, który opuścił swój kraj na dobre, nigdy nie powrócił do ojczyzny, a teraz obserwuje kolejną falę emigracji – tym razem zarobkowej. Jakże w tym świecie rozczarowań i upokorzeń brzmią słowa współczesnych polityków o cudzie irlandzkim w Polsce, o powrotach nad Wisłę, jak w tym obrazie świata wygląda problem światowej emigracji w obliczu paryskich zamieszek, zamachów w londyńskim metrze czy Nowym Jorku? Tego typu pytania pokazują tragizm zjawiska emigracji – ucieczki przed czymś i pogoni za czymś, czego określić się nie da. Emigracja to budowanie wielokulturowego świata, który jednak nie jest tylko walorem naszej rzeczywistości – bywa zakończony tragiczną i krwawą pointą, jak w Madrycie czy Paryżu. tekst: Sławomir Mrożek reżyseria: Witold Mazurkiewicz scenografia: Jarosław Koziara muzyka: Mariusz Bogdanowicz obsada: Jarosław Tomica, Michał Zgiet "Emigranci" Sławomira Mrożka uważani są za jeden z najważniejszych polskich dramatów drugiej połowy XX wieku. Napisany w 1974 roku ukazuje problemy, które chyba do dziś pozostały aktualne – z jednej strony mówi o ludziach zagubionych w zachodnim świecie, mieszkających z dala od rodzinnego domu. Z drugiej zaś strony to niezwykle trafna analiza przepaści dzielącej inteligencję od ludzi niewykształconych i niewychowanych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej