W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera spektaklu „Jeanne” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Premiera spektaklu „Jeanne” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie
15.11.202322:57

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na premierę spektaklu „Jeanne” w reżyserii Redbada Klynstra-Komarnickiego. W roli głównej Jadwiga Jankowska-Cieślak.  
 
W tej tragikomedii ludzkiej to co wysokie przeplata się zwinnie z tym, co przyziemne. Banalność droczy się z patosem, a przaśność przekomarza się ze smutkiem. To historia o wszystkim, co stanowi istotę życia: o ludzkich pragnieniach, tęsknotach i głupotach. I o sile teatru, w którym spotkanie z widzem rodzi wspólnotę poszukującą sensu i wypatrującą nadziei o słodko-gorzkim smaku. 

Jeanne [czyt. Żann], emerytowana sekretarka, opuszczona przez przyjaciół, żyje w samotności, pielęgnując nagromadzone przez lata urazy. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na szpiegowaniu sąsiadów. Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. I tak każdego dnia Marin, małomówny i prostolinijny młody mężczyzna, przynosi jej ciepły posiłek. Między dwojgiem ludzi, których pozornie wszystko dzieli, zawiązuje się skomplikowana relacja. 

Jean Robert-Charrier, autor tej niezwykłej sztuki, z czułością i melancholią przypatruje się spotkaniu kobiety i mężczyzny poszukujących wspólnego języka. 
 
Odtwórczyni tytułowej roli, Jadwiga Jankowska-Cieślak, dedykuje ten spektakl pamięci Wojciecha Pszoniaka. 

Obsada: 

  • Jeanne Renaud – Jadwiga Jankowska-Cieślak
  • Marin – Wojciech Rusin / Marek Szkoda
  • Anne Legal – Marta Ledwoń
  • Jean – Marek Szkoda / Wojciech Rusin

Autor: Jean Robert-Charrier 
Przekład: Bogusława Frosztęga
Reżyseria: Redbad Klynstra-Komarnicki 
Przestrzeń i kostiumy: Aleksandra Reda
Muzyka: Tomasz Sroczyński
Wizualizacje: Kamila Siwińska
Choreografia: Ryszard Kalinowski
Reżyseria światła: Jędrzej Skajster
Inspicjent: Małgorzata Bigelmajer
Produkcja: Mateusz Nowak


Autorem zdjęcia do plakatu jest Krzysztof Werema
Projekt graficzny plakatu: Julia Górka