W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prestiżowe wyróżnienie dla "Wieloryba"

Prestiżowe wyróżnienie dla "Wieloryba"
27.10.201719:55

27 października w Warszawie wręczone zostaną nagrody Miesięcznika "Teatr". Specjalne wyróżnienie tego prestiżowego periodyku teatralnego otrzymał w tym roku spektakl, który koprodukował Teatr Stary: "Wieloryb" w reż. Evy Rysovej z udziałem znakomitego Krzysztofa Globisza.

Jury w składzie Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący jury), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska, przyznało Nagrodą Specjalną „Teatru” twórcom spektaklu o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej "Wieloryb The Globe", a są to: Krzysztof Globisz, Mateusz Pakuła, Eva Rysova, Marta Ledwoń, Zuzanna i Antonis Skoliasowie, Marcin Chlanda, Cezary Tomaszewski i Mateusz Wajda.

Spektakl wyprodukowano w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatrze Starym w Lublinie. Lubelska premiera "Wieloryba" odbyła się 6 stycznia tego roku. Wcześniej spektakl był wystawiony w ramach 9. edycji Międzynarodoweg o Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. 

"Wieloryb The Globe"
Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże.
Tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły jest dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę rolą w przedstawieniu Podopieczni w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej