W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydent wręczył nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2019

Prezydent wręczył nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2019
03.09.202009:19

Dzisiaj (3 września) na sesji Rady Miasta Lublin zostały wręczone nagrody miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2019 rok. Nagrody otrzymały osoby, których wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury sprawiły, że Lublin jest dziś miejscem wyjątkowym na kulturalnej mapie Europy i rozpoznawalnym w wielu zakątkach świata. Osoby, które stale przyczyniają się do tworzenia bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej naszego miasta.

–  Cieszymy się, że mamy tak wielu znakomitych artystów i twórców, którzy choć mogliby pracować na całym świecie, to jednak tworzą tu u nas, w Lublinie. Jesteśmy dumni i doceniamy tak wybitny dorobek. To duże wyróżnienie dla naszego miasta, a nagrody są tylko symbolicznym podziękowaniem. Mimo tak trudnego roku, kultura nadal jest jednym z najważniejszych obszarów naszej aktywności – powiedział dr Krzysztof Żuk.

Przed wręczeniem głos zabrał również przewodniczący komisji – prof. Leszek Mądzik, który pogratulował laureatom.

Nagrody wręczyli: dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Jarosław Pakuła, Przewodniczący Rady Miasta Lublin, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji oraz prof. Leszek Mądzik, Przewodniczący Komisji.

Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2019 roku za osobiste zaangażowanie w rozwój oferty Teatru Starego w Lublinie otrzymali Państwo Anna i Maciej Manieccy, którzy od kilku lat wspierają finansowo i organizacyjnie działalność Teatru oraz promują Teatr w kręgach biznesowych, a ich postawa jest przykładem niezwykłej przychylności i życzliwości dla lubelskiego środowiska artystycznego.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku trafiła do Pani Magdaleny Gach-Leziak za wybitną, pełną pasji i zaangażowania działalność na rzecz upowszechniania kultury wśród osób Głuchych oraz edukację włączającą, aktywną pracę na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności za tłumaczenie na Polski Język Migowy wydarzeń kulturalnych organizowanych przez lubelskie instytucje kultury m.in. Galerię Białą, Galerię Labirynt oraz przedsięwzięć organizacji pozarządowych m.in. Fundacji „HerStory” i „Innej Fundacji”, jak również tłumaczenie na PJM wydarzeń organizowanych podczas Festiwalu Kina Kobiet „Demakijaż” i projektu CreArt w ramach programu Kreatywna Europa.

Magdalena Gach-Leziak jest biegłą tłumaczką oraz trenerką na kursach Polskiego Języka Migowego, pedagożką, surdopedagożką, wykładowczynią. Od 20 lat z pasją podejmuje działania na rzecz integracji środowisk, które chcą tworzyć Lublin przyjazny dla wszystkich, a zwłaszcza dla niesłyszących, dla który język polski jest drugim językiem.

Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za 2019 rok otrzymał Pan Paweł Passini za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, w szczególności za reżyserię spektakli "#chybanieja" i "Widma" oraz nagrodzonego podczas XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przedstawienia-performansu "Matki", prezentację sztuki "Burza" podczas 455. rocznicy Urodzin Szekspira, stworzenie artystycznego "Kolektywu Kukła Żywa" oraz licznych kompozycji muzycznych.

Paweł Passini – polski reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre. Zdobywca Nagrody im. Konrada Świnarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn, jeden z prekursorów nurtu teatru interaktywnego w Polsce, dwukrotnie był nominowany do nagrody Paszporty "Polityki".

Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności za wybitne dokonania w dziedzinie chóralistyki, wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną, pełne sukcesów kierowanie Chórem Akademickim UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz promocję polskiej kultury muzycznej w kraju i za granicą oraz uwrażliwianie młodych pokoleń na dobro i piękno muzyki otrzymała Pani Profesor Urszula Bobryk.

Urszula Bobryk – profesor zwyczajny sztuk muzycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, czołowa postać lubelskiej chóralistyki, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń: Medal Pro Ecclesia et Pontifice, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Angelus Animacji Życia Kulturalnego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane