W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przestrzeń młodych w Piwnicy Labiryntu

Przestrzeń młodych w Piwnicy Labiryntu
01.12.202315:27

Młodzi od dziś mają do dyspozycji kolejne miejsce spotkań. To Piwnica Labiryntu, która po odnowieniu i wyposażeniu w potrzebny sprzęt, zaczyna nowy etap funkcjonowania jako przestrzeń młodych. To ósme miejsce na mapie Lublina, które powstało w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

– Piwnica Labiryntu to kolejne miejsce w naszym mieście, które przeznaczone jest na działania młodych i dla młodych. Otwarcie tej przestrzeni w nowej odsłonie możliwe było między innymi dzięki wsparciu ze strony naszego partnera – IKEA, który w pełni wyposażył ją w meble i potrzebny sprzęt – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Znajdująca się przy ul. Popiełuszki 5 w dzielnicy Wieniawa Piwnica Labiryntu, to przestrzeń prowadzona przez Stowarzyszenie Marsz Równości. Otwarta będzie od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00. Zapewnia stały dostęp do wsparcia psychologicznego i prawnego, trening kompetencji społecznych oraz działanie grupy wsparcia. Podczas otwarcia organizatorzy przewidzieli rozmowy o sytuacji młodych w mieście, ich potrzebach i planach na przyszłość. Od godz. 16.00 do 19.00 zaplanowano czas na relaks i zabawę przy planszówkach. Następnego dnia (2 grudnia) od 14.00 prowadzone będą warsztaty z malowania toreb i koszulek, a pomiędzy 18.00 a 21.00 na uczestników czeka muzyczna zabawa w karaoke.

– Osiem przestrzeni młodzieżowych, utworzonych w tak krótkim czasie, to powód do dumy i radości. Powstała sieć, w ramach której rozwijana jest współpraca na przeróżnych polach, co jest sukcesem w skali krajowej i międzynarodowej. Te miejsca i działania młodych osób są dowodem na to, że jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży i wychodzimy naprzeciw różnorodnym potrzebom młodych osób – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Utworzenie otwartych, niekomercyjnych przestrzeni młodzieżowych, pozwalających na twórcze i swobodne spędzanie czasu, było jednym z postulatów, jaki pojawił się w trakcie przygotowywania aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Potrzebę taką potwierdziły także badania wykonane w związku z tworzoną obecnie polityką młodzieżową. Ważnym zadaniem każdej przestrzeni jest nie tylko zapewnienie możliwości spotkania z rówieśnikami, ale także wsparcie psychologiczne, które m.in. zapewnia Piwnica Labiryntu. Miasto planuje, żeby dyżury specjalistów, podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, pojawiły się także w pozostałych tego typu miejscach.

Pierwsza przestrzeń jaka powstała dla młodych to Hej! na ul. Peowiaków 11. Otwarto ją we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) w inicjatywie bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która korzysta z dofinansowania pochodzącego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Na początku lipca na Felinie pod okiem Stowarzyszenia Kulturalny Felin rozpoczął działalność ReWir. Młodzież z dzielnicy Rury od września spotyka się w Po prostu Fajnym Miejscu, funkcjonującym pod opieką Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundacji 5Medium.

W Śródmieściu, najbardziej młodzieżowej dzielnicy Lublina z uwagi na bliskość uczelni wyższych, oprócz Hej! działa przestrzeń młodzieżowa Prusa 2. Opiekuje się nią Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego i Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH. Sieć powiększyła się jesienią tego roku o istniejącą od 4 lat Bazę z ul. Długiej 88 oraz Kosmos na Wieniawie, działający pod opieką Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON. Wczoraj (30 listopada), do sieci dołączył Punkt Kultury z ul. Skibińskiej 21. Do tej pory wszystkie działające przestrzenie odwiedziło ponad 10 tys. młodych osób.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Podsumowania Europejskiej Stolicy Młodzieży.