W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przyznano stypendia na realizacje projektów młodzieżowych i artystycznych

Przyznano stypendia na realizacje projektów młodzieżowych i artystycznych
30.05.202311:14

Nowe filmy, płyty, wystawy i scenariusze powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. W drugim naborze w 2023 roku przyznano kolejnych 12 stypendiów na realizacje projektów artystycznych oraz 6 stypendiów na projekty młodzieżowe.

– Młodzi ludzie otrzymują w naszym mieście przestrzeń i wsparcie, by rozwijać swoje pasje i talenty. Dlatego już po raz trzeci przyznaliśmy stypendia młodzieżowe, które mają szczególne znaczenie w 2023 roku, gdy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Natomiast stypendia na projekty z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury już od 2013 roku są stałym punktem w ofercie kulturalnej naszego miasta. Teraz z niecierpliwością czekam na efekty pracy twórczej nowych stypendystów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Wśród projektów młodzieżowych, które otrzymają dofinansowanie, znalazł się pomysł Karoliny Niećko, która wykona w przestrzeni patio lubelskiego Szpitala Dziecięcego kolorowe rysunki z wykorzystaniem elementów krajobrazu miejskiego. Adrian Tarnowski nagra krótkometrażowy film niemy „O Złotniczance z Lublina”, w którym wystąpią aktorzy teatru „Panopticum”. Wykonanie tłumaczenia scenariusza oraz przygotowanie i prezentacja anglojęzycznej wersji autorskiego monodramu „Republika marzeń” zakłada projekt młodzieżowy Pauliny Prokopiuk.

Wśród docenionych projektów artystycznych znalazł się pomysł Michała Iwanka, który przy udziale artystów jazzowych, wyda kompozycję w postaci singla z teledyskiem do wiersza Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Bartosz Wójcik zorganizuje spotkania z wiodącymi autorkami przekładów literackich, Zuzanna Nierubca zrealizuje nagrania do debiutanckiej EPki Frank in the North. Wśród artystycznych realizacji nie zabraknie także tematu wojny w Ukrainie, w kontekście wydarzeń z przeszłości – Anna Duda przygotuje film opowiadający o mieszkańcach Karelii.

Były to drugie nabory wniosków w 2023 r., w których przyznano 12 stypendiów na realizacje projektów artystycznych w łącznej wysokości 102 870 zł oraz 6 stypendiów na projekty młodzieżowe w łącznej wysokości 14 630 zł. W konkursie wpłynęły 92 wnioski (850 560 zł) oraz 12 wniosków na kwotę 31 230 zł. W wyników dwóch naborów w 2023 roku realizowanych będzie 14 projektów młodzieżowych (35 430 zł) oraz 27 projektów z zakresu twórczości artystycznej (228 870 zł).

Stypendyści proszeni są o kontakt z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin. Osoby uczące się lub studiujące powinny dostarczyć do Wydziału Kultury zaświadczenia ze szkoły lub uczelni do celów podatkowych. Osoby, które otrzymały stypendium na realizację projektu w wysokości niższej niż wnioskowana, powinny złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na realizację projektu stypendialnego w kształcie zaproponowanym we wniosku. Oświadczenie należy złożyć w terminie do 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia w BIP. Niezłożenie oświadczenia w terminie oznacza rezygnację z przyznanego stypendium i z zawarcia umowy.

Przyznanie stypendiów zarekomendowała Komisja ds. Stypendiów w składzie: Dorota Ozimek (przewodnicząca), Paweł Błędowski, Anna Pajdosz, Joanna Reczek-Szwed, Marta Ryczkowska, Aleksandra Szulc-Choma, Maja Zaborowska.

Pełne listy stypendystów dostępne są w załącznikach. Więcej szczegółów i formularze wniosków na stronie stypendia.kultura.lublin.eu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej