W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Realizują Marzenia! Występy artystów z niepełnosprawnościami

Realizują Marzenia! Występy artystów z niepełnosprawnościami
16.06.202120:14

Przed nami święto Artystów Nieprzetartego Szlaku. Finałowe Spotkania Teatralne „Marzenia” organizowane są już po raz 31. A jednak będzie to pierwszy taki SANS! Pierwszy w formule hybrydowej. Pierwszy w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Wielkimi krokami zbliżają się 31. Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Marzenia”, które odbędą się w dniach 17-20 czerwca 2021 roku. Najważniejszym elementem Spotkań, na które z utęsknieniem czekali zarówno organizatorzy jak i uczestnicy, będą występy na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie. Oficjalne rozpoczęcie nastąpi 18 czerwca o godz. 10.00. Całość festiwalu realizowana będzie także w przestrzeni wirtualnej. Dla uczestników to prawdziwe święto teatru, bo jednak spotkają się na żywo i zagrają dla prawdziwej publiczności.

Pierwszy dzień Przeglądu realizowany będzie tylko online, za to zobaczymy interesujący muzyczno-plastyczny spektakl Integracyjnego Teatralnego Studia Krug z Moskwy pt: „Everyman” w reżyserii Natalii Popovej. Spektakl oparty jest na motywach średniowiecznego moralitetu, angielskiego tekstu z XV w., a jednocześnie to laboratoryjny projekt ITS Krug, Centrum im. W. Meyerholda oraz absolwentów z Moskiewskiej Szkoły Teatralnej.

W tym covidowym czasie na żywo w piątek w Teatrze Muzycznym zaprezentują się tylko grupy z Lublina. Będzie można zobaczyć Teatr Kruszynki z najmłodszymi uczestnikami SANS, którzy zabiorą widzów w „Podróż w nieznane”. Przedszkolaki już tradycyjnie będą otwierać Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W tegorocznym spektaklu bierze udział tylko 4 aktorów, za to po raz pierwszy wykorzystają słowo.

Tegoroczny 31. SANS „Marzenia” odbędzie się w wersji hybrydowej. W programie, poza występami na żywo, czekają na widzów prezentacje online – przede wszystkim teatrów z zagranicy (z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy) – odbywać się będą na platformie Zoom oraz na Facebooku Fundacji Nieprzetartego Szlaku. Obejrzymy także występy teatrów z Polski – Teatr Euforion z Wrocławia, dwa teatry z Białegostoku – Teatr 5 Groszy oraz Teatr I co teraz oraz aż trzy grupy z Sanoka – Teatr Wataha, Teatr Sanocka Przystań oraz Teatr Słoneczna Jesień. W niedzielę na Finał 31. SANS w przestrzeni wirtualnej zaprezentuje się żywiołowy Teatr Uśmiech z Kielc – Zespół Inscenizacji Tanecznych.

W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – repertuar obejmuje zarówno spektakle dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przygotowaliśmy także dyskusje dla praktyków arteterapii, instruktorów, którzy na co dzień zajmują się teatrem amatorskim osób ze specjalnymi potrzebami. A ponieważ festiwal ma charakter edukacyjny, Rada Konsultantów zaprasza reżyserów na omówienia, gdzie jest przestrzeń do wymiany myśli, a przede wszystkim dogłębną analizę prezentowanych widowisk – mówi Michał Stanowski, Koordynator Nieprzetartego Szlaku.

W programie tegorocznych 31. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku przewidziane są popołudniowe spektakle online oraz dyskusje na żywo z zakresu arteterapii. Organizatorzy wraz z zaproszonymi panelistami poszukiwać będą odpowiedzi na temat: czym jest pamięć ciała, która w działaniu staje się miejscem historii (Janusz Szymański); analizować teatr forum jako formę odnoszącą się do problemów społecznych i poszukującą wyjścia z sytuacji lub zmiany sytuacji (Anastazja Dyadiszczeva, Białoruś). Całość dyskusji skupi się wokół poszukiwań miejsca arteterapii w nowej rzeczywistości (Michał Stanowski).

Oprócz prezentacji teatralnych w programie festiwalu zaplanowane są animacje i występy towarzyszące – zarówno grup jak i solistów. Podczas Spotkań na pewno nie zabraknie wspólnego śpiewania w przerwach między spektaklami teatralnymi. Piątkowe przedpołudnie w Teatrze Muzycznym zakończy recital Mateusza Dudka.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku gwarantują uczestnikom Spotkań dobrą atmosferę i wspaniałą zabawę, ale przede wszystkim zapewniają profesjonalne podejście do występujących artystów, Ich instuktorów, a także widzów.

Staramy się dbać o każdy drobny szczegół, który będzie wsparciem dla naszych Artystów, zapewniając profesjonalną salę teatralną z oświetleniem i nagłośnieniem, obsługę sceny, garderoby, opiekę pilotów-wolontariuszy, zaś przed Spotkaniami konsultacje i możliwość uczestniczenia w próbach teatralnych na scenie. Wszystko po to, aby występ był dla Nich doświadczeniem terapeutycznym i rozwojowym – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Spektakle będą prezentowane online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a dyskusje i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Mimo limitów widzów w Teatrze formuła hybrydowa Spotkań pozwala przekraczać granice, otwiera całkiem nowe, wręcz nieograniczone możliwości. Cały czas będzie można dołączyć do wydarzenia online – wejść w interakcję, zobaczyć co dzieje się na widowni lub za kulisami.

Imprezy towarzyszące SANS:

  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
  • Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
  • Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;

Wydarzenie na Facebooku

Strona www

Fanpage

 

Patronaty honorowe SANS:

  • Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
  • Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
  • Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne SANS:

  • TVP3 Lublin
  • Radio Lublin
  • Akademickie Radio Centrum
  • Magazyn i portal Nasze Sprawy
  • niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych​

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane