W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ręce Pełne Słów w lubelskim Skansenie

Ręce Pełne Słów w lubelskim Skansenie
20.11.202022:45

Filmy w Polskim Języku Migowym udostępniane poprzez QR kody, tablice informacyjne z piktogramami, tabliczki z opisami obiektów w formie drewnianych książek oraz drogowskazy to elementy składowe projektu dedykowanego osobom z dysfunkcjami słuchu pn. „Ręce Pełne Słów”, który właśnie został sfinalizowany w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Zadanie „Ręce pełne słów. Dostosowanie formy przekazu treści ekspozycji muzealnej do potrzeb osób głuchych” to kolejny krok w kierunku budowania dostępności Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób z niepełnosprawnościami – tym razem dla osób z dysfunkcjami słuchu. Celem powstałego projektu jest promocja idei likwidacji barier dyskryminujących osoby niepełnosprawne i ich współuczestnictwa w kulturze. Realizacja projektu zakładała modernizację 58 wystaw stałych lubelskiego skansenu, w sposób, który umożliwiłby osobom głuchym poznanie Muzeum Wsi Lubelskiej.

W efekcie wytężonej kilkumiesięcznej pracy zespołu zadaniowego we współpracy z konsultantami – przedstawicielami środowisk osób głuchych, Muzeum zostało doposażone w elementy, które pozwolą na samodzielne, efektywne poznanie lubelskiego skansenu. Są to: filmy z tłumaczem Polskiego Języka Migowego, lektorem i napisami w języku polskim o 58 wystawach muzealnych dostępne dla osób głuchych poprzez system kodów QR. Kody wraz z podstawowymi informacjami o danym zabytku zarówno w języku polskim, jak i angielskim znajdują się w drewnianych oprawach przy poszczególnych obiektach. Ponadto w ramach projektu przygotowano oznakowanie terenu Muzeum w postaci drogowskazów i tablic informacyjnych umiejscowionych w newralgicznych punktach przestrzeni skansenu. Udogodnienia wdrożone w ramach projektu będąc niemal uniwersalnymi w odbiorze z pewnością posłużą nie tylko osobom głuchym, ale także wszystkim innym zwiedzającym, jak i spacerowiczom.

Zadanie udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Lubelski skansen może poszczycić się także realizacją projektu pn. „Inne spojrzenie”, który powstał z myślą o osobach niewidzących i słabowidzących, a został zrealizowany w 2018 roku również dzięki ministerialnemu dofinansowaniu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane