W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rita Gombrowicz pierwszą obywatelką Lublina

Rita Gombrowicz pierwszą obywatelką Lublina
11.10.200711:40

Sam Witold Gombrowicz by się zdziwił, że tyle się wokół jego osoby działo w Lublinie. Pierwsze wydarzenie w Ratuszu. Otwarcie wystawy fotografii Bohdana Paczowskiego "Witold Gombrowicz Vence-Chiavari 1965-1968".
Następne przed Ratuszem. Licznie zgromadzona młodzież z III LO im. Unii Lubelskiej z nauczycielką Beatą Brożek i mieszkańcy Lublina przyszli na „Lekcję języka polskiego” (Fragment spektaklu „Ferdydurke” Teatru Provisorium i „Kompanii” Teatr). Licealiści świetnie się przygotowali do tej lekcji - od ubioru, po transparenty: „Jesteśmy niewinni”, aż po okrzyki: „Precz ze szkołą” , „Miętus”, „Syfon”. Zaś po spektaklu „Rita do szkoły”. Było więc wspólne zdjęcie w ławce z aktorami. A zaraz po tym z ratuszowego balkonu przy dźwiękach muzyki rozwinął się baner z fotografią: Rita Gombrowicz. Następnie uczestnicy spektaklu udali się pochodem do Trybunału Koronnego na Stare Miasto. Młodzież kontynuowała swój happening walcząc na miny i wznosząc okrzyki. W Trybunale na uroczystej sesji Rady Miejskiej zanim wręczono Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublina Pani Ricie Gombrowicz, Piotr Kłoczowski odczytał listy gratulacyjne. Laudację wygłosił wiceprezydent Włodzimierz Wysocki, a uchwałę Rady Miasta, jej przewodniczący Piotr Dreher. Rita Gombrowicz dziękując za wyróżnienie wspomniała, że maż Witold nie przepadał za takimi ceremoniałami. "Witold byłby bardzo zdziwiony, gdyby mnie widział tutaj, przyjmującą te wszystkie zaszczyty, dziękującą wszystkim. Powiedziałby: Co ty tu robisz? Co się z tobą dzieje? - powiedziała Rita Gombrowicz po odebraniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublina. Nadanie tego zaszczytu, jest dla niej wyrazem umiejętności porozumienia ponad podziałami, bo jak podkreśliła inicjatywa przyznania tego tytułu wyszła od posłów z różnych partii: Janusza Palikota (PO) i Krzysztofa Michałkiewicza (PiS). Lublin wykazał się otwartością, gdzie przekroczono podziały i dla niej już dzisiaj stał Europejską Stolicą Kultury. Następnie odbyła się debata na temat twórczości Gombrowicza. Udział w niej wzięli : metropolita lubelski abp Józef Życiński, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie prof. Janusz Odrowąż-Pieniążek, redaktor zbiorowych wydań pism Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski UJ, włoski wydawca dzieł Gombrowicza Francesco Cataluccio, oraz poseł Janusz Palikot. Nad całością czuwał Piotr Kłoczowski (bjj) www.niecodziennik.mbp.lublin.pl 2007-10-04