W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Romska tradycja muzyki, pieśni i tańca

Romska tradycja muzyki, pieśni i tańca
24.11.201016:03

W sobotę 27 listopada odbędzie się jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu "Najstarsze Pieśni Europy". Inicjatorem wydarzenia jest Jan Bernad z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". Tak o imprezie piszą jego twórcy: Festiwal „Najstarsze pieśni Europy” stawia sobie za cel ożywienie, wzmocnienie i upowszechnienie bezcennych, choć zanikających tradycji muzycznych.
Ideą festiwalu jest prezentacja najstarszych form ekspresji twórczej: tradycyjnych pieśni, muzyki i tańca.
Tegoroczna odsłona poświęcona jest tradycji romskiej. Wyjątkowość tej kultury wynika w dużym stopniu z braku ojczyzny. Romowie zamieszkując Europę od Hiszpanii po Kaukaz, tam gdzie się osiedlali i przyjmowali miejscowe tradycje muzyczne, przetwarzali je, tworząc niepowtarzalną jakość. Festiwal zaprezentuje dwie odległe od siebie tradycje romskie. Jedną jest wywodząca się z Andaluzji tradycja flamenco, drugą tradycja węgiersko - cygańskiej mniejszości mieszkającej od setek lat w rumuńskiej Transylwanii. To, co charakterystyczne w obu przypadkach to silny związek śpiewu z instrumentem, którego gra niejako komentuje narrację muzyczną pieśni. W ramach imprezy odbędą się koncerty tradycyjnych pieśni Andaluzji i Transylwanii a dla zainteresowanych warsztaty tańców węgierskich i flamenco. Całość zwieńczy Noc Tańca, którą muzycznie oprawi Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej. Szczegóły w zakładce "Wydarzenia".