W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozstrzygnięto konkurs stypendialny dla twórców kultury

Rozstrzygnięto konkurs stypendialny dla twórców kultury
28.12.202210:40

26 projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury otrzyma wsparcie finansowe ze strony Miasta. Stypendia trafią m.in. do 9 autorów projektów młodzieżowych oraz tradycyjnie do twórców pełnoletnich. Efekty wszystkich wybranych w konkursie pomysłów poznamy w 2023 roku.

– W konkursie stypendialnym na realizację projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury po raz drugi przyznano środki na realizację projektów młodzieżowych. Ułatwiają one osobom między 13. a 30. rokiem życia zrealizowanie ich twórczych zamierzeń. Stypendia te mają istotne znaczenie w kontekście przyznanego Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, stanowią także ważny element stałego wzbogacania miejskiej oferty kulturalnej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

O przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury wnioskowało 106 twórców. Łączna wartość wsparcia o jaką wystąpili to ponad 1 mln zł. Komisja ds. stypendiów zdecydowała o przyznaniu 17 osobom środków w łącznej wysokości ok. 141 tys. zł. Miejskie stypendia pozwolą między innymi na wydanie płyty z ostatnimi utworami zmarłego w kwietniu tego roku Jerzego Szeli Stankiewicza, nagranymi przed śmiercią z zespołem Teksasy&Wojtek Cugowski, o co wnioskował Andrzej Suchorab. Oleksandra Shumann (pseud. art. Łesia Stepowyczka) korzystając z miejskiego wsparcia, napisze książkę pod roboczym tytułem „Polska, rodzona siostra”, która będzie dotyczyć doświadczeń uchodźców, w tym jej własnych przeżyć po ucieczce przed wojną. Powstanie także film dokumentalny Wojciecha Nieśpiałowskiego o losach części zasłużonej dla Lublina rodziny Hartwigów, a Urszula Lewartowicz wyda autorski tomik poezji pod roboczym tytułem „Moje frazeolo”.

W naborze wniosków o przyznanie stypendium na realizację młodzieżowego projektu z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury, swoje pomysły zgłosiło 19 osób, na łączną kwotę ponad 54 tys.zł. Po przeprowadzeniu konkursu zapadła decyzja o przyznaniu wsparcia dla 9 projektów, o łącznej wysokości blisko 24 tys. zł. Wśród autorów młodzieżowych projektów są Wiktoria Matusewicz, która zorganizuje wystawę prac o zróżnicowanej strukturze dostępną dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz Aleksandra Kuzioła, której pomysłem jest wydanie pisma młodzieżowego „Tu Lublin!”, co poprzedzą warsztaty dziennikarskie. Z kolei, Zuzanna Sikora wykona cykl płaskorzeźb inspirowanych japońską mitologią.

Stypendyści powinni teraz skontaktować się z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin. Osoby uczące się lub studiujące proszone są o dostarczenie zaświadczenia ze szkoły/uczelni do celów podatkowych. Natomiast w przypadku otrzymania stypendium w wysokości niższej niż wnioskowana, należy złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na realizację projektu stypendialnego w kształcie zaproponowanym we wniosku. Wyniki oraz informacja dla autorów zwycięskich projektów opublikowane są na BIP Urzędu Miasta Lublin (ogólne oraz młodzieżowe)

Stypendia artystyczne przyznano w oparciu o rekomendacje Komisji ds. stypendiów, która obradowała w składzie: Dorota Ozimek (przewodnicząca), Agata Koss-Dybała, Anna Pajdosz, Joanna Reczek-Szwed, Marta Ryczkowska, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma. Listy osób, którym przyznano stypendium dostępne są w załączniku.

Pliki do pobrania

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej