W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszyły konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+

Ruszyły konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+
17.04.202408:55

Rozpoczęły się konsultacje społeczne założeń Strategii Kultury Lublin 2030+. Dokument zawiera priorytetowe zadania i wyzwania, jakie stać będą przed lubelską kulturą w najbliższych latach. Uwagi i opinie są przyjmowane do 30 kwietnia, a dla zainteresowanych przewidziane jest także otwarte spotkanie konsultacyjne.

– Chcemy, aby Strategia Kultury Lublin 2030+ była dokumentem żywym, inspirującym do dyskusji nad kulturą w mieście oraz stojącymi przed nią zadaniami. Dlatego właśnie zależy nam na poznaniu opinii i zebraniu uwag mieszkanek i mieszkańców na temat powstającego materiału. Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach i włączenia się w proces opracowywania strategii. Mamy nadzieję, że stworzenie tego dokumentu stanie się początkiem wspólnej drogi do pozytywnej zmiany nie tylko w lubelskiej kulturze, ale przede wszystkim w życiu wszystkich mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W dokumencie Strategia Kultury Lublin 2030+ zaproponowanych jest pięć priorytetów, obejmujących swoim zasięgiem różne aspekty funkcjonowania kultury w mieście: „Dostęp do kultury”, „Edukacja kulturalna”, „Lublin (w) 2030”, „Kadry kultury” oraz „Twórczość i kreatywność”. Realizacja priorytetów, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają, pozwoli zwiększyć rolę kultury w życiu mieszkanek i mieszkańców miasta. Dbanie o szeroko rozumianą dostępność, zapewnienie kompetencji odbioru i uczestnictwa, działania na rzecz pracowników, artystów i sektora kreatywnego, poszukiwanie innowacji oraz rozwój współpracy międzynarodowej – wszystko to pozwoli wzmocnić lubelską kulturę, a kontakt z nią stanie się jeszcze bardziej wartościowym doświadczeniem, przynoszącym mieszkankom i mieszkańcom Lublina satysfakcję i poczucie przynależności do lokalnej społeczności.

Strategia sektorowa powstała w oparciu o główny dokument strategiczny miasta, czyli Strategię Lublin 2030. Stworzone w trakcie jej przygotowywania raporty i opracowania, praca ekspertów w Tematycznych Grupach Roboczych, a w końcu sam jej tekst były najważniejszą inspiracją na początkowym etapie tworzenia Strategii Kultury Lublin 2030+. Niezwykle pomocny był także przeprowadzony w kwietniu i maju 2023 roku cykl spotkań ze środowiskiem oraz mieszkankami i mieszkańcami, który pozwolił poznać propozycje i opinie o lubelskiej kulturze oraz przygotowywanym dokumencie. W połączeniu z informacjami uzyskanymi z ankiety internetowej, zrealizowanej niedługo po spotkaniach, był źródłem wielu ciekawych i inspirujących pomysłów. Również starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i działania wpisane w aplikację konkursową stanowią istotny element tworzonej Strategii. Prace nad dokumentem i proces ESK rozpoczęły się w tym samy czasie i szły dwutorowo, pogłębiając wzajemne relacje pomiędzy aplikacją a strategią. Bez względu na ostateczny wynik konkursu ESK 2029 Strategia Kultury Lublin 2030+ może stać się istotnym narzędziem przy realizacji planów i pomysłów powstałych w trakcie ubiegania się o ten tytuł. Podczas prac wykorzystano także doświadczenia Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+ trwają do 30 kwietnia br. W tym czasie mieszkanki i mieszkańcy mogą podzielić się swoimi opiniami wysyłając je pocztą tradycyjną na adres: Wydział Kultury, ul. Złota 2, 20-112 Lublin, z dopiskiem „Konsultacje” lub przez internet na e-mail:konsultacje@lublin.eu oraz ustnie, co możliwe będzie podczas protokołowanego spotkania z pracownikiem Wydziału Kultury (ul. Złota 2, 20-112 Lublin, III piętro). Ponadto w ramach konsultacji przewidziano:

  • dyżur konsultacyjny w dniu 23 kwietnia, w godz.16.00-18.00, miejsce: Ratusz Miasta Lublin, plac Króla Władysława Łokietka 1, sala nr 3, parter;
  • dyżur konsultacyjny pod numerem tel. 81 466 37 16 w dniu 24 kwietnia, w godz. 9.00-15.00;
  • otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkankami i mieszkańcami, które odbędzie się 26 kwietnia w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ulicy Spokojnej 2, w sali 252, w godzinach 16.30-18.30. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Projekt dokumentu Strategii Kultury Lublin 2030+ i szczegółowe informacje dotyczące procesu konsultacji znajdują się na stronie www.lublin.kultura.eu oraz w BIP Urzędu Miasta Lublin.


Jak dotrzeć na miejsce spotkania konsultacyjnego (26 kwietnia 2024 r.)

Do ul. Krakowskie Przedmieście dojeżdżają autobusy linii nr: 2, 3, 7, 13, 18, 26, 31, 32, 40, 57, 150. Po wyjściu z autobusu należy udać się w kierunku ul. Ewangelickiej, następnie skręcić w prawo w ul. Spokojną.

Od ul. 3 Maja, gdzie dojeżdżają autobusy linii nr 2, 18, 26, 31, 32, 40, 57, 150, można dojść ulicą Żołnierzy Niepodległej w kierunku ul. Ewangelickiej. Następnie trzeba skierować się w kierunku ul. Spokojnej.

Konsultacje odbywają się przy ul. Spokojnej 2 w budynku Orion. Po wejściu głównymi szklanymi drzwiami, na wprost znajduje się recepcja, a po jej lewej stronie są widny.

Panel wyboru piętra jest dotykowy, płaski. Natomiast pojawia się informacja głosowa o piętrze, na którym się znajdujesz.

Spotkanie odbywa się na drugim piętrze. Po wyjściu z windy skieruj się na prawo, poprzez szklane drzwi idź prosto do sali nr 252. Toalety znajdują się na wprost po wyjściu z windy. Środkowa toaleta jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.