W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

SANS online – 30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

SANS online – 30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku
17.11.202012:11

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne SANS z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata swój jubileusz trzydziestolecia będą obchodzić w rzeczywistości wirtualnej. Przez 30 lat na terenie Lubelszczyzny, a także na Ukrainie, Białorusi, Śląsku i Podkarpaciu powstało silne środowisko teatralne – instruktorów oraz grup teatralnych zaangażowanych w działania arteterapeutyczne. W dniach 19-22 listopada zaprezentują swoją twórczość na wyjątkowym, dostępnym dla wszystkich spotkaniu w sieci. Na ich zaproszenie odpowiedziało już kilkaset osób.

Co roku na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje się około dwudziestu grup teatralnych oraz grupy towarzyszące. Ruch stale też współpracuje z teatrami z innych krajów.

SANS to bogactwo różnorodnych form, środków artystycznego wyrazu i technik teatralnych: plastyka, ruch, światło, muzyka, a przede wszystkim emocje; to wymiana myśli, analizy i merytoryczne dyskusje ze specjalistami z dziedzin teatru i terapii - mówi Michał Stanowski, główny inicjator ruchu Nieprzetartego Szlaku.

Na ten rok zaplanowany był huczny jubileusz, ale Fundacja musiała zrewidować plany. Organizatorzy Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku wymuszoną przez pandemię zmianę planów chcą potraktować jako szansę dla nas wszystkich. Dzięki spektaklom dla dzieci i młodzieży, które będzie można obejrzeć na Facebooku w odsłonach porannych, rodzice będą mieli możliwość wytłumaczyć dzieciom, czym jest niepełnosprawność, spędzając w ten sposób weekendowe, rodzinne przedpołudnia. Miłym dodatkiem będą też na pewno rodzinne warsztaty. Nauczyciele w czwartek i piątek mogą na podstawie spektakli przeprowadzić lekcje online ze swoimi uczniami. Dla fanów teatru jest to kolejna okazja do odkrycia nowych zespołów i propozycji repertuarowych. Instruktorzy z całej Polski będą mogli w odsłonach popołudniowych uczyć się najprzeróżniejszych rozwiązań wykorzystywanych w teatroterapii poprzez spektakle, ale także webinary, na których zaproszeni goście omówią najlepsze “dobre praktyki”.

Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę nieprzetarty szlak, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku swoje działania prowadzi przez cały rok, a Spotkania były zawsze wydarzeniem kulminacyjnym oraz okazją do podsumowań. Wszyscy mogli spotkać się w Lublinie, obejrzeć spektakle, przejść przez Centrum Lublina w Paradzie Artystów. Sam ruch Nieprzetartego Szlaku od 20 lat jest już międzynarodowy i realizuje swoje idee także na Ukrainie czy Białoruś.