W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 1)

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 1)
08.06.202010:55

W ostatnią środę zaprosiliśmy Was do pierwszego spaceru w ramach cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.  Pierwsza wycieczka zawierała siedem zagadek. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi do nich! Czy udało Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie zadania? 

Spacer nr 1 traktem krakowskim ku Zamkowi Lubelskiemu: 

Zagadka 1: Jakim zabytkiem związanym ze staropolskimi wodociągami opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji? 

MPWiK w Lublinie opiekuje się zabytkową rurą wodociągową, stanowiącą relikt staropolskiego wodociągu miasta Lublina.

Zagadka 2: Jakie wydarzenia upamiętnia niepozorny pomnik usytuowany tuż przy kościele pobrygidkowskim?

Pomnik usytuowany bezpośrednio przy kościele pobrygidkowskim upamiętnia zarówno budowę kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej (wprost), jak i zwycięstwo grunwaldzkie (pośrednio), w związku z jego 500. leciem, które przypadło w 1910 roku.

Zagadka 3. Jaki obiekt naruszył przebieg traktu krakowskiego pomiędzy obecnym placem Wolności a ulicą Kozią?

Naturalny przebieg traktu krakowskiego na tym odcinku naruszył Pałac Parysów.

Zagadka 4. Jaki niezachowany obiekt zaznaczono w przyziemiu przed Bramą Krakowską?

W przyziemiu przed Bramą Krakowską, wraz z jej przedbramiem, zaznaczono dodatkowy element staropolskich fortyfikacji, będący miejscowym odpowiednikiem krakowskiego Barbakanu, ale mający kształt zbliżony do trapezu.

Zagadka 5. Jaką funkcję w czasie unijnego Sejmu pełnił gmach, w którym później obradował Trybunał Koronny?

Główny gmach na Rynku pierwotnie pełnił funkcję Ratusza, a więc siedziby dawnych władz miejskich.

Zagadka 6. Dokąd otwierały dostęp ulica Grodzka i Brama Grodzka w czasie unijnego Sejmu?

Zarówno ulica Grodzka, jak i Brama Grodzka w czasach unijnego Sejmu umożliwiały dostęp na Zamek, który wzniesiony został na miejscu poprzedzającego go grodu.

Zagadka 7. W którym miejscu, w stosunku do głównej siedziby Muzeum Lubelskiego, stał pałac królewski, stanowiący niegdyś integralną część Zamku?

Pałac królewski w Lublinie, stał w środkowej części ulicy Zamkowej, wprost przed fasadą gmachu Muzeum Lubelskiego.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, do których odpowiedzi publikowane będą w poniedziałki. Opracowanie: Fundacja „Via Jagiellonica” na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.