W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 2)

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 2)
15.06.202013:17

W ostatnią środę zaprosiliśmy Was do drugiego spaceru w ramach cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.  Druga wycieczka zawierała siedem zagadek. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi do nich! Czy udało Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie zadania?

Rozwiązanie zagadek z poprzedniego tygodnia.

Spacer nr 2 traktem kazimierskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Zagadka 1: Z jakiego budulca wzniesiona była pierwotna świątynia pod wezwaniem Świętego Krzyża?

- Pierwotna świątynia pod wezwaniem Świętego Krzyża, która poprzedziła Kościół Akademicki KUL JPII, zbudowana była z drewna.

Zagadka 2: Jakie inne nazwy oprócz traktu kazimierskiego były używane na określenie dróg biegnących w tym kierunku?

- Na określenie drogi na Kazimierz Dolny stosowano również nazwy trakt „wąwolnicki”, a nawet trakt „krakowski”, co wymaga jednak zastrzeżenia, że mogła to być pomyłka albo alternatywna droga, na pewnym odcinku, wobec głównego traktu do Krakowa.

Zagadka 3. Na co wskazuje nazwa ulicy Krakowskie Przedmieście?

- Nazwa ulicy Krakowskie Przedmieście wskazuje na przebieg dawnego traktu, obejmującego zapewne skrót traktu kazimierskiego, przez Przedmieście Krakowskie.

Zagadka 4. Dlaczego ulica boczna wobec ulicy Narutowicza nazywana jest ulicą Dolną Panny Marii?

- Nazwę tę ulica ta bierze od kościoła Panny Marii (współcześnie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej), stąd również przypuszczenie, że ulica Narutowicza pierwotnie zwana była ulicą Panny Marii.

Zagadka 5. Z jakim wydarzeniem z czasów unijnego Sejmu wiązana jest świątynia pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła i na jakiej podstawie?

- Świątynia ta uznawana jest za miejsce nabożeństwa dziękczynnego po uzgodnieniu pod koniec czerwca 1569 roku przez Polaków i Litwinów, że zawrą unię. Podstawą jest wzmianka świadka o kościele franciszkanów (ich obserwanci to bernardyni).

Zagadka 6. Jaka była historyczna nazwa ulicy Bramowej?

- Ulica Bramowa, na której usytuowana jest Brama Krakowska, nazywana była dawniej ulicą Krakowską.

Zagadka 7. Czym obecna ulica Zamkowa różni się od pierwotnej ulicy Zamkowej?

- Obecna ulica Zamkowa różni się od dawnej, od której przejęła nazwę, swoim przebiegiem. Przecina ona dawną ulicę Zamkową i zamiast doprowadzać wprost do miejsca po dawnej bramie zamkowej, zajęła m.in. plac po pałacu królewskim.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, do których odpowiedzi publikowane będą w poniedziałki. Opracowanie: Fundacja „Via Jagiellonica” na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane