W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 4)

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 4)
29.06.202014:32

W ostatnią środę zaprosiliśmy Was do czwartego spaceru w ramach cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.  Czwarta wycieczka zawierała siedem zagadek. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi do nich! Czy udało Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie zadania?

Rozwiązanie zagadek z poprzedniego tygodnia.

Spacer nr 4 traktem litewskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Zagadka 1: Kierunek jakiego dawnego traktu wyznacza pomnik poległych ułanów księcia Józefa Poniatowskiego?

- Zabytek ten, według informacji konserwatorskich, wyznacza kierunek gościńca dyskiego.

Zagadka 2: Jaka świątynia znajdująca się stosunkowo blisko kościoła karmelitów trzewiczkowych wpisuje się chronologicznie w panoramę traktu grodzieńskiego?

- Świątynią tą jest kościół pw. św. Mikołaja, usytuowany na Czwartku (zależnie od wariantu, znajdował się bezpośrednio przy tym trakcie lub górował nad nim).

Zagadka 3. Jaka ulica pobliska wobec ulicy Cerkiewnej przypomina o zmianach, jakie do dnia dzisiejszego zaszły na rzece Czechówce?

- Jest to ulica Nadstawna, przypominająca, że na Czechówce, która pierwotnie była odkryta również w pobliżu cerkwi, znajdowały się stawy, m.in. tzw. Staw Za Żydy.

Zagadka 4. Jak nazywała się ulica wychodząca z ulicy Kowalskiej, która poprzedziła późniejszy plac Zamkowy?

- Była to ulica Żydowska, inaczej Szeroka, stanowiąca zarówno fragment kilku międzynarodowych traktów, jak i główną drogę żydowskiego Podzamcza.

Zagadka 5. Jaki obiekt, powiązany z kościołem pw. Świętego Ducha, znajdował się u zbiegu ulic Świętoduskiej i Krakowskie Przedmieście?

- W miejscu tym istniał szpital, którego funkcje nie są jednak tożsame z obecnym rozumieniem tego słowa (być może odpowiedniejsze byłoby określenie: przytułek).

Zagadka 6. Jaka słynna osoba miała swój dom na Przedmieściu Krakowskim w Lublinie?

- Postacią tą jest Mikołaj Rej (w pierwotnym zapisie: Rey), nota bene zapewne bezpośredni świadek unijnego Sejmu.

Zagadka 7. Jaki charakterystyczny element dawnej fary widoczny był z Zamku i jego okolicy?

- Kościół farny pw. św. Michała Archanioła posiadał bardzo wysoką wieżę, której usytuowanie możliwe jest do rozpoznania na placu Po Farze (pomocna makieta).