W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 5)

06.07.202011:17

W ostatnią środę zaprosiliśmy Was do czwartego spaceru w ramach cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.  Czwarta wycieczka zawierała siedem zagadek. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi do nich! Czy udało Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie zadania?

Rozwiązanie zagadek z poprzedniego tygodnia.
Spacer nr 5 traktem litewsko-ruskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Zagadka 1: Jak nazywała się niegdyś karczma usytuowana na Tatarach, poprzedzająca tzw. karczmę Czerwoną? 

Była to karczma Budzyń.

Zagadka 2: Z jakim lubelskim przedmieściem wiązany jest obszar położony wzdłuż ulicy Kalinowszczyzna?

Teren ten jest wiązany z Przedmieściem Lwowskim, usytuowanym nieprzypadkowo przy gościńcu ruskim.

Zagadka 3. Którędy w okresie staropolskim w pobliżu ulicy Cerkiewnej biegła ulica Ruska?

Ulica ta, którą można nazwać Staroruską, w stosunku do obecnego przebiegu ulicy Ruskiej biegła po drugiej stronie cerkwi, wzdłuż muru przy cerkwi.

Zagadka 4. Jak i dlaczego nazywano basztę w linii murów Zamku, usytuowaną od jego strony północnej?

Basztę tę, nota bene której relikty się zachowały, nazywano Żydowską, co związane było z sąsiedztwem dzielnicy żydowskiej na Podzamczu.

Zagadka 5. Czy zespół kościelno-szpitalny przy ulicy Świętoduskiej w czasie unijnego Sejmu był chroniony poprzez jakieś fortyfikacje?

Tak i to niejedne, bo zarówno te bezpośrednio przy ulicy Świętoduskiej, jak i fortyfikacje usytuowane niegdyś w pobliżu obecnego placu Litewskiego.

Zagadka 6. Jakie słynne wydarzenie miało miejsce w kościele Dominikanów 1 lipca 1569 r.?

Bezpośrednio po zawarciu Unii Lubelskiej na Zamku odbyło się tu nabożeństwo dziękczynne, z udziałem króla Zygmunta Augusta, podczas którego uroczyście odśpiewano „Te Deum laudamus”.

Zagadka 7. Jak nazwano państwo powstałe na wzgórzu zamkowym w Lublinie?

W dokumentach unijnych nazwano je Rzeczpospolitą, uściślając, że jest ona złożona z Królestwa Polskiego (zamiennie nazywanego w nich Koroną Polską) i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz podając w skrócie, że jest to Rzeczpospolita Obojga Narodów. Ta druga nazwa utrwaliła się jako nazwa potoczna.

Opracowanie: Fundacja „Via Jagiellonica”, na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.