W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 2)

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 2)
10.06.202008:36

Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, wraz z odpowiedziami publikowanymi w poniedziałki.

Zapraszamy do zapoznania się z trasą drugiego spaceru. Do pobrania poniżej wersja do wydruku wraz z mapą.

Spacer nr 2 traktem kazimierskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Spacer ten dedykujemy przede wszystkim Mieszkańcom Miasta i Turystom, którzy w związku z miejscem zamieszkania albo sentymentem, jako punkt orientacyjny wybiorą Legnicę lub Wrocław, stolice księstw śląskich, ewentualnie Poznań lub Gdańsk. Skoro poruszać się będziemy dawnym traktem kazimierskim rozpoczniemy, uwzględniając stan zachowany, na wirtualnym przedłużeniu ulicy Nałęczowskiej.

Przystanek 1. Kościół Akademicki KUL JPII (ul. Radziszewskiego 7).

Na panoramie Lublina z przełomu XVI i XVII wieku ukazany zostały kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, wiązany z legendą o kradzieży jego relikwii z kościoła Dominikanów. Zagadka: Z jakiego budulca wzniesiona była pierwotna świątynia?

Przystanek 2. Plac Teatralny.

Ulica Radziszewskiego, którą spacerujemy, kontynuuje tradycje traktu kazimierskiego. Zagadka: Jakie inne nazwy były używane na określenie dróg w tym kierunku?

Przystanek 3. Ulica Krakowskie Przedmieście (nr 72).

Ulica Radziszewskiego łączy się z ulicą Krakowskie Przedmieście. Skręcając w ulicę Chopina (za przejściem) i zaraz na chodnik wiodący wzdłuż murali, dojdziemy do ulicy Peowiaków. Zagadka: Na co wskazuje nazwa ulicy Krakowskie Przedmieście?

Przystanek 4. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6).

Idąc ulicą Peowiaków dojdziemy do ulicy Narutowicza, a więc trasy spaceru nr 1 po trakcie krakowskim. Zagadka: Dlaczego boczna ulica, na którą za chwilę natrafimy, jest nazywana ulicą Dolną Panny Marii?

Przystanek 5. Kościół Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska 5).

Ulicą Narutowicza dochodzimy do placu Wolności, a więc w pobliże kościoła pobernardyńskiego. Zagadka: Z jakim wydarzeniem z czasów unijnego Sejmu wiązana jest ta świątynia i na jakiej podstawie?

Przystanek 6. Brama Krakowska (ul. Bramowa).

Ulica Gilasa i ulica Kozia umożliwią nam dotarcie do placu Łokietka i następnie ulicy Bramowej. Zagadka: Jaka była historyczna nazwa tej ulicy?

Przystanek 7. Wzgórze zamkowe (ul. Zamkowa 9).

Idąc przez Rynek, ulicą Grodzką, przez Bramę o tej samej nazwie oraz ulicą Zamkową, docieramy przed Zamek. Zagadka: Czym ta ulica się różni od pierwotnej ulicy Zamkowej?

 

 

Pliki do pobrania