W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 4)

Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 4)
24.06.202009:07

Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, wraz z odpowiedziami publikowanymi w poniedziałki.

Spacer nr 4 traktem litewskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Spacer ten dedykujemy przede wszystkim Mieszkańcom Miasta i Turystom, którzy w związku z miejscem zamieszkania albo sentymentem, jako punkt orientacyjny wybiorą Wilno, dawną stolicę Wielkiego Księstwa Litewskiego, z zastrzeżeniem, że powiążą ją z trasą na Grodno, a nie np. na Brześć. Nietrudno zgadnąć, że drogi do Zamku na tym kierunku będziemy poszukiwać rozpoczynając od strony północnej.

Przystanek 1. Pomnik ułanów (ul. Obywatelska / aleja Spółdzielczości Pracy).

Tym razem rozpoczniemy przy pomniku poległych ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Zagadka: Kierunek jakiego dawnego traktu wyznacza ten zabytek?

Przystanek 2. Ulica Sieroca (nr 2).

Uwzględniając drugi możliwy wariant traktu grodzieńskiego wejdziemy w ulicę Sierocą, przy której później wzniesiono kościół karmelitów trzewiczkowych. Zagadka: Jaka inna świątynia znajdująca się stosunkowo blisko wpisuje się chronologicznie w panoramę kulturową traktu grodzieńskiego?

Przystanek 3. Ulica Cerkiewna.

Ulicą Ruską dojdziemy do ulicy Cerkiewnej. Zagadka: Jaka pobliska ulica przypomina o zmianach jakie do dnia dzisiejszego zaszły na rzece Czechówce?

Przystanek 4. Ulica Kowalska (nr 16).

Przechodząc przez aleję Tysiąclecia i plac Zamkowy dotrzemy do ulicy Kowalskiej. Zagadka: Jak nazywała się wychodząca z niej ulica, stanowiąca fragment kilku międzynarodowych traktów, która poprzedziła późniejszy plac Zamkowy?

Przystanek 5. Ulica Świętoduska (nr 3).

Ulica Świętoduska doprowadzi nas do ulicy Krakowskie Przedmieście. Zagadka: Jaki obiekt, powiązany z kościołem pw. Świętego Ducha, znajdował się w tym miejscu?

Przystanek 6. Brama Krakowska (ulica Bramowa).

Ul. Krakowskie Przedmieście, plac Łokietka, ulica Bramowa, wprowadzą nas w Bramę Krakowską, otwierającą z różnych stron dostęp do tzw. miasta w murach. Zagadka: Jak słynna osoba, zmarła w 1569 r., miała swój dom w pobliżu tego odcinka traktu?

Przystanek 7. Wzgórze zamkowe (ul. Zamkowa 9).

Idąc od ulicy Bramowej do ulicy Zamkowej miniemy plac Po Farze. Zagadka: Jaki charakterystyczny element dawnej fary widoczny był z Zamku i jego okolicy?

Pliki do pobrania