W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Pieśń o Rolandzie" - reaktywacja sceny dla dorosłych w Teatrze Andersena

Spektakl "Pieśń o Rolandzie" - reaktywacja sceny dla dorosłych w Teatrze Andersena
27.03.200911:53

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie po raz pierwszy do wielu lat reaktywuje scenę dla dorosłych. Premierą, którą otwiera ten nurt Andersena jest autorski projekt aktora sceny lubelskiej - Daniela Arbaczewskiego pt. "Pieśń o Rolandzie".
Daniel Arbaczewski podjął się adaptacji, reżyserii i w konsekwencji aktorskiego wykonania tekstu średniowiecznego w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Oprawę plastyczną stworzył lubelski plastyk i performer, debiutujący jako scenograf teatralny Łukasz Głowacki. "Żywą" warstwę dźwiękową przygotowała i wykonuje w spektaklu również lublinianka, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, związana z Orkiestrą św. Mikołaja - Agnieszka Kołczewska. O spektaklu "Pieśń o Rolandzie" to spektakl na motywach znanej legendy średniowiecznej o Królu Karolu i jego najdzielniejszym rycerzu Rolandzie. Opowieść ta jest, obok historii Rycerzy Okrągłego Stołu czy "Dziejów Tristana i Izoldy" jednym z najbardziej popularnych wątków literackich tamtego okresu. W spektaklu "Pieśń o Rolandzie" wykorzystano tylko jeden z wątków utworu: losy Karola Wielkiego oraz jego rycerzy podczas podboju Hiszpanii. Przedstawienie autorstwa Daniela Arbaczewskiego to spektakl, w którym na scenie spotykają się królowie, obradują dworskie rady, walczą wielkie armie, a wszystko to za sprawą dwóch rąk i jednego aktora. Na scenie zderzają się dwie wielkie armie, trup ściele się gęsto, są zdrajcy, czarne charaktery i zbyt pewni siebie bohaterowie. Nad wszystkim trzyma pieczę Najwyższy, który ostatecznie "wspiera" Rolanda, wysyłając na pomoc Niebieskie Zastępy. Pieśń o Rolandzie" to tekst trudny, wręcz niemożliwy do przeniesienia na scenę. Według autora spektaklu tylko teatr lalkowy, teatr animacji jest w stanie udźwignąć a jednocześnie złamać patos historii Rolanda i jego czynów." Premiera spektaklu: 4 kwietnia 2009 (sobota), godz. 19:00