W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Lublinie

Spotkanie depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Lublinie
07.05.200908:11

Piątego maja br. w Lublinie odbyło się, po raz pierwszy, spotkanie depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego z Polski oraz przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie miało charakter promocyjno-informacyjny.
Depozytariusze Znaku z Gniezna, Gdańska i Lublina wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali nad jak najlepszym sposobem wykorzystania tego wyróżnienia oraz budową sieci ośrodków znaczących dla Dziedzictwa Europejskiego w Polsce. Depozytariusze zobowiązali się do wykorzystywania loga Znaku i promowania go, tak aby jak największa ilość osób w Polsce i za granicą mogła dowiedzieć się o najważniejszych miejscach w naszym kraju, które symbolizują wspólne dla Zjednoczonej Europy wartości kulturowe. Znak Dziedzictwa Europejskiego, który powstał z inicjatywy Ministrów Kultury państw członkowskich UE istnieje od czterech lat i obecnie przechodzi procedurę przekształcenia w formalny program Unii Europejskiej. Po zakończeniu tej procedury Znak Dziedzictwa Europejskiego , podobnie jak na przykład Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Europejska Stolica Kultury będzie funkcjonował jako ważny program wspólnotowy, którego rola w procesie budowania tożsamości europejskiej może okazać się podstawową. Uczestnicy spotkania uzgodnili, że na tym etapie organizowania inicjatywy konieczne jest propagowanie potrzeby budowania wspólnego obszaru znaczeń kulturowych, pozwalających na lepsze rozumienie pomiędzy narodami Europy i prezentowanie bogactwa kultury europejskiej w skali globalnej. W tym celu uznano za istotne zachęcanie do uczestnictwa w konsultacjach dotyczących Znaku Dziedzictwa Europejskiego prowadzonych na stronach Komisji Europejskiej