W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie sztuki wschodniej i zachodniej Europy - dwie wystawy

Spotkanie sztuki wschodniej i zachodniej Europy - dwie wystawy
29.09.201611:17

W atmosferze przygotowań do obchodów 700-lecia miasta, już w najbliższy piątek 30 września dwie ważne dla kultury Lublina instytucje otwierają niezwykłe, prestiżowe wystawy. Muzeum Lubelskie przygotowało ekspozycję „Malarze Normandii – Monet, Renoir, Corot i inni”, a Centrum Spotkania Kultur zaprasza na „Triennale ukraińskiej sztuki współczesnej – Ukrajins’kyj Zriz / Ukraiński Przekrój”.

To kolejna odsłona kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem, zapoczątkowanego przez króla Władysława Jagiełłę, który zaprosił w XV wieku bizantyjsko-ruskich mistrzów do wykonania malowideł ściennych w gotyckiej kaplicy. Znakomite dzieła impresjonistów pokazane zostaną tuż obok tego szczególnego miejsca – w Muzeum na Zamku w Lublinie. Dokładnie w tym samym czasie otwiera się wystawa sztuki współczesnej z Ukrainy, i również w miejscu symbolicznym – w świeżo uruchomionym, nastawionym na przyszłość i nowoczesną reinterpretację tradycji Centrum Spotkania Kultur.

W swoim czasie impresjoniści stworzyli ruch awangardowy ówczesnej Europy. Dziś oglądamy ich prace jako kanoniczne i klasyczne. Dziś to artyści ukraińscy są reprezentantami sztuki najnowszej, aktualnej, i mają dużą szansę zapisania się w europejskiej historii sztuki, także dzięki wsparciu lubelskiego środowiska kuratorskiego i zbudowanemu przez ostatnie lata klimatowi współpracy kulturalnej ze Wschodem w ramach Centrum Kompetencji Wschodnich.


Ukrajins’kyj Zriz / Ukraiński Przekrój
TRIENNALE UKRAIŃSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
wernisaż piątek (30 września) godz. 17.00
Centrum Spotkania Kultur

Ukrajins’kyj Zriz, czyli Ukraiński Przekrój to obraz ukraińskiej sztuki współczesnej powstały z przecięcia wielu warstw, ujawniający ukryte oblicze Ukrainy. Prace zostały usytuowane w kontekście kryzysu, który dziś wpływa na życie Ukraińców, także artystów. Wystawa podejmuje próbę pokazania sztuki ukraińskiej wobec czasu wojny i zmiany.
W przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powstała obszerna i reprezentatywna wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej – malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans oraz sztukę mediów cyfrowych zaprezentuje kilkudziesięciu artystów z całej Ukrainy. Wystawa dostępna od 30 września do 30 października 2016.


Monet, Renoir, Corot i inni
MALARZE NORMANDII
wernisaż piątek (30 września) godz. 19.00
Muzeum Lubelskie „Zamek”

Obrazy Moneta, Renoira są synonimem rozwijania nowych nurtów pojawiających się w sztuce kształtującego się modernizmu, znanych jako impresjonizm i fowizm. Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku które ukształtowały gusta ówczesnej Europy.
Muzeum Lubelskim zaprasza na wystawę Malarze Normandii od 1 października do 11 grudnia br. W salach Zamku Lubelskiego prezentowanych będzie 79 obrazów- przykładów malarstwa francuskiego z kolekcji „Peindre en Normandie” z Caen i kolekcji prywatnej z Paryża.

Tekst: Rafał Koza Koziński