W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Startują 28. Konfrontacje Teatralne

Startują 28. Konfrontacje Teatralne
09.10.202316:14

Nieodłącznym elementem lubelskiej jesieni są Konfrontacje Teatralne. Dziś rusza 28. edycja festiwalu, który w tym roku przeniesie widza w nieco inny, bardziej intymny wymiar.

Jak głosi hasło tegorocznej edycji — zajrzymy do „wnętrza opowieści”. Prywatne historie, spojrzenie na pojedynczego człowieka i jego osobiste doświadczenia — to główny wyróżnik wszystkich spektakli, które znalazły się w programie festiwalu. Nie zabraknie też silnych odniesień do współczesnej literatury i filmu.

Konfrontacje Teatralne inauguruje czytanie performatywne „Dawnych mistrzów” w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Powieść wydana w oryginale w 1985 roku to zbiór refleksji o świecie, sztuce, filozofii i literaturze. Istotnym wydarzeniem tego tygodnia będzie spotkanie przy okazji promocji książki Jacka Brzezińskiego „Teatr Provisorium. Historia subiektywna (1971-2021)”. To okazja nie tylko do tego, aby zapoznać się losami jednego z najbardziej znanych lubelskich teatrów ostatniego półwiecza. Jest też powód do świętowania, albowiem Teatr Provisorium obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Wydarzeniu towarzyszy także otwarcie wyjątkowej wystawy. W Wirydarzu CK zobaczymy fragmenty scenografii, które na przestrzeni lat pojawiały się w spektaklach Teatru Provisorium i Kompanii „Teatr”.

Przed nami też monodram Juli Wyszyńskiej pt. „Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nie przeprowadzone”. Spektakl to próba dotarcia dorosłego człowieka do jego nieprzepracowanych traum. Aby to zrobić trzeba wejść w mentalność dziecka, do świata gdzie wszystko jest możliwe, nie ma wstydu, ograniczeń, kompleksów. Ale jest to również świat, w którym można odnaleźć przyczyny problemów i bólu, który odczuwamy w dorosłym życiu. Po pokazie zapraszamy na spotkanie z twórcami spektaklu, które poprowadzi Jacek Wakar.

Po kilku latach przerwy powraca też Kino Konfrontacji. Na ekranie zobaczymy specjalnie dobrane tytuły filmowe, które prezentują konteksty do narracji teatralnych i poszerzają wątki przewodnie Festiwalu. Już w tym tygodniu zaprezentujemy aż 4 tytuły: „Saint Omer”, pokaz przedpremierowy „Niedźwiedzie nie istnieją”, „Disco boy” oraz „Żeby nie było śladów”. 

Bilety na spektakle oraz seanse filmowe dostępne w kasie CK oraz online.

28. Konfrontacje Teatralne
9 — 30 października 2023
Centrum Kultury w Lublinie