W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Strategia zarządzania dziedzictwem kulturowym Miasta Lublin

Strategia zarządzania dziedzictwem kulturowym Miasta Lublin
27.05.201410:48

Prezentujemy projekt Strategii zarządzania dzidzictwem kulturowym miasta Lublin. Autorem opracowania jest Prof. Bogusław Szmygin. Dokument ma na celu wykorzystanie wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju Lublina i zachowanie go dla przyszłych pokoleń.
O Strategii zarządzania dziedzictwem kulturowym miasta Lublin W granicach administracyjnych Lublina znajduje się aktualnie ponad 2000 obszarów i obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków (w tym 225 obiektów będących własnością Gminy Lublin). Jest to zasób wyróżniający Lublin na tle innych miast wschodniej części Polski, a jego wartość ma znaczenie ogólnopolskie, co zostało potwierdzone nadaniem Lublinowi w 2007 roku przez Prezydenta RP statusu Pomnika Historii. Ochrona i opieka nad tym zasobem, wymaga stworzenia przez samorząd aktywnych programów; ograniczenie działań do funkcji kontrolnych jest niewystarczające. Opracowywana w ramach projektu europejskiego HerMan (Heritage Management – zarządzanie dziedzictwem) Strategia zarządzania dziedzictwem kulturowym miasta Lublin ma na celu osadzenie działań wobec dziedzictwa kulturowego w aktualnej strategii rozwoju Lublina oraz wykorzystanie dziedzictwa dla rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców. Na jej podstawie opracowane zostaną szczegółowe programy działania, w tym gminny program opieki nad zabytkami. Założeniem strategii jest określenie zasad działania w obszarze historycznego Lublina – części miasta o największych wartościach kulturowych i historycznych, rozumianego, jako najważniejsza przestrzeń publiczna miasta, świadcząca o jego wizerunku i prestiżu. Autorem opracowania jest Prof. Bogusław Szmygin z Politechniki Lubelskiej, Prezes Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) oraz Przewodniczący Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego). KP/BP