W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Street Art Lublin
31.03.201922:34

Street Art Lublin to seria działań artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina organizowanych w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” ("CreArt. Network of Cities for Artistic Creation”) współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. W kwietniu będzie miała miejsca seria autorskich działań artystycznych w przestrzeni Lublina. 

1. Autorka: Berenika Pyza
Tytuł działania: „Miejscowe wykopaliska”

Miejsce: okolice bloku przy ul. Tomasza Zana 58 w Lublinie, Galeria Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5 w Lublinie)
Data: 4-5 kwietnia 2019

Berenika Pyza – urodzona w 1993 r. artystka sztuki performace, członkini performatywnej Grupy Zapora, twórczyni obiektów przestrzennych. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Lublinie (specjalność: tkanina użytkowa) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie od 2018 r. jest uczestniczką Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Wydziale Rzeźby. Pani Berenika Pyza jest aktywną uczestniczką plenerów międzynarodowych (m. in. Unplugged, Orońsko/Pionki), pokazów działań performatywnych studentów, festiwali performace, wystaw zbiorowych oraz I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Najważniejsze obszary zainteresowań artystki to: rzeźba i obiekty miękkie, sztuka performace, działania w przestrzeni publicznej, relacje „ciało-obiekt”, relacje i zależności społeczne. Realizowane w dniu 5 kwietnia działanie artystyczne w Lublinie nosi tytuł „Miejscowe wykopaliska”. Będzie to działanie performatywne polegające na zbadaniu przestrzeni prywatnego mieszkania w Lublinie będącego miejscem przechowania obiektów o nieustalonym pochodzeniu i niejasnej funkcji, należących do poprzednich pokoleń i odłożonych lub odrzuconych przez obecnie zamieszkujących tę przestrzeń domowników. Artystka stawia sobie za zadanie spenetrowanie „pieczary” - metaforycznie określanej przez nią przestrzeni mieszkania rodzinnego w Lublinie. „Ukryte” w niej eksponaty kryją w sobie ciekawe rodzinne historie. Pierwszym etapem działania artystycznego będzie zgromadzenie odnalezionych obiektów. Kierując się wyborem emocjonalnym/subiektywnym artystka wyselekcjonuje najciekawsze z nich w celu dalszego „zakonserwowania”, utrwalenia poprzez symboliczny akt zagotowania ich w wywarze z łupinami cebuli. Następnym etapem będzie przeniesienie obiektów z bezpiecznej przestrzeni prywatnej przed blok oraz ukrycie ich w ziemi. Dalszym etapem działania artystycznego będzie przeniesienie obiektów z ziemi koło bloku do ziemi w pobliżu Galerii Labirynt w Lublinie (ul. ks. J. Popiełuszki 5). Każdy etap opisanego działania performatywnego będzie dokumentowany (dokumentacja fotograficzna i video). Działanie artystyczne p. B. Pyzy będzie otwarte dla publiczności.

2. Autorka: Joanna Pietrowicz
Tytuł działania: „Upadek Pierwszy”

Miejsce: teren przed Bazyliką oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ul. Złota 9 w Lublinie)
Data: 6 kwietnia 2019, godz. 6.00 – 7.00

Joanna Pietrowicz – urodzona w 1993 roku w Poznaniu performerka, artystka intermedialna, studentka Wydziału Sztuki Mediów (kierunek „Intermedia”) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Na jej dorobek składają się performance indywidualne (m.in. Wejścia / Wyjścia #1 i #2, Galeria Curators’ LAB, Poznań (2018, 2019); I Festiwal Performance KICK OFF PERFO, Toruń (2018); Young & Yank, VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot) oraz udział w wystawach zbiorowych (m.in. VideoNews, Galeria Labirynt, Lublin; 3 studio’s, BWA, Jelenia Góra; Izotop, Galeria 9/10, Poznań (2018). W 2017 roku p. Joanna Pietrowicz otrzymała Nagrodę Towarzystwa Jerzego Piotrowicza podczas X Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
Realizowane w dniu 6 kwietnia 2019 roku przed Bazyliką oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie działanie artystyczne pt. „Upadek pierwszy” zostało zainspirowane tajemnicą zmartwychwstania i śmiercią człowieka. Performance rozpoczyna się od wejścia do czarnego kartonu o wymiarach 1m x 2m x 0,3m. Karton zostanie częściowo wypełniony popiołem. Będąc wewnątrz kartonu, artystka wytnie w jednej z jego ścian kształt krzyża wielkości swojego ciała, aby wydostać się ze środka. Po wycięciu kartonu artystka upada na ziemię, jedynie biały krzyż zostaje w pozycji pionowej. Każdy etap opisanego działania performatywnego będzie dokumentowany (dokumentacja fotograficzna i video). Działanie artystyczne p. J. Pietrowicz będzie otwarte dla publiczności.

3. Autorka: Olena Siyatovska
Tytuł działania: „Mój Pokój Jest Nigdzie”

Miejsce: od okolic ul. Ruskiej do Galerii Labirynt w Lublinie (ul. ks. J. Popiełuszki 5 w Lublinie)
Data: 6 kwietnia 2019, od godz.13.00

Olena (Lena) Siyatovska (ur. 1988) – artystka, współzałożycielka i uczestniczka grupy artystycznej „Step”. Jest absolwentką Dnipropetrowskiego Uniwersytetu Narodowego im. O. Honczara (Wydział Filologii i Historii Sztuki). Zajmuje się fotografią, video, instalacją i sztuką performance. Najważniejsze obszary zainteresowań artystki to: stosunki społeczne, kultura konsumpcjonizmu, procesy transformacji społecznych w krajach postradzieckich. Artystka ma na koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne (na Ukrainie, Litwie w Turcji i Polsce). W latach 2017-2018 uczestniczyła w rezydencjach artystycznych w Izmicie (Turcja), Galerii Bałtyckiej Sztuki Współczesnej w Ustce (Polska), Sochenko 33 Laboratorium w Kijowie (Ukraina).
W trakcie realizowanego w dniu 6 kwietnia 2019 r. autorskiego działania artystycznego pt. „Mój pokój jest nigdzie” artystka odtworzy w przestrzeni publicznej Lublina plan swojego już nieistniejącego pokoju w Kijowie, który opuściła, przeprowadzając się do Polski na pół roku. W trakcie performance’u O. Siyatovska podejmie próbę „narysowania" konturu pokoju na ziemi, a następnie jego transformacji symbolizującej przekraczanie własnych granic oraz granic publiczności.
Performance opowie o własnych granicach, takich, które każdy może łatwo przenieść. Przechodnie będą mogli stać się gośćmi tego abstrakcyjnego powstałego w przestrzeni publicznej „domu”. Zaproponowane przez artystkę działanie dotyka zagadnienia własnej małej migracji, poczucia domu w obcej przestrzeni, bycia w „domu” pozbawionym ścian, a także problemu wyimaginowanego odosobnienia w dobie cyfrowej.

4. Autorka: Olga Skliarska
Tytuł działania: „Przystanek"

Miejsce: Brama Grodzka w Lublinie
Data: 5 kwietnia 2019, od godz.11.00

Olga Skliarska (ur. 1993) – artystka sztuk wizualnych, absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, katedra Ceramiki Artystycznej), uczestniczka dwóch grup performatywnych: Zapora (PL/UA) oraz Zabih (UA). Zajmuje się ceramiką, sztuką performance’u, poezją konkretną. W 2017 roku została stypendystką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” realizowanego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Olga Skliarska uczestniczyła w licznych sympozjach i plenerach artystycznych w Czechach, Bułgarii, Polsce oraz na Białorusi. Współpracowała przy projektach artystycznych realizowanych w Galerii Labirynt w Lublinie, Aufbau Haus w Berlinie (Niemcy), przez Fundację Krzyżową (Krzyżowa, Polska). Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i performance: m.in. performance pt. „Jeden gest”, Pałac Sztuki we Lwowie, Ukraina (2016), „Ograniczenie”, Centrum Kultury w Lublinie; „Przejście”, pracownia performance prof. Janusza Baldygi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; „Trzy części”, XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje”, Piotrków Trybunalski (2017), „Disappearance”, Festiwal Teatrów Studenskich START, projekt „Exit/Entrance” Pracowni Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2018). Olga Skliarska jest kuratorką wystaw, organizatorką warsztatów artystycznych i festiwali, a także uczestniczką wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizowane w dniu 5 kwietnia 2019 r. w Bramie Grodzkiej w Lublinie działanie artystyczne pt. „Przystanek" będzie statycznym performance’em polegającym na filmowaniu nóg przechodniów. Na potrzeby działania artystka przygotowała ceramiczny obiekt utrudniający jej poruszanie się, w którym będzie stała w Bramie. W pozycji statycznej artystka będzie zapisywać na swoich rękach słowa, zdania usłyszane w przejściu w trakcie trwania performance’u. Każdy etap opisanego działania performatywnego będzie dokumentowany (dokumentacja fotograficzna i video). Działanie artystyczne p. O. Skliarskiej będzie otwarte dla publiczności.