W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków

Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków
15.05.202422:58

W ramach Nocy Muzeów Stowarzyszenie Anthill zaprasza na pokaz iluminacji na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, gdzie przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną dzieła Czesława Miłosza. Tego dnia na odbiorców czekają trzy pokazy iluminacji wraz z czytaniem literatury - o godzinie: 20:50; 21:30; 21:50.

Będzie to także Noc Muzeów na Wieży Trynitarskiej, wraz z możliwością bezpłatnego zwiedzania.

Wydarzenie literackie „Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków" realizowane jest w ramach corocznej akcji Stowarzyszenia Anthill pod nazwą „Lublin z literaturą”. Wydarzenie jest bezpłatne, wsparte w ramach programu Patron Roku 2024 Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej.

Historia twórczości Czesława Miłosza jest związana z Lublinem – w szczególności z Józefem Czechowiczem czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Niestety nie jest ona powszechnie znana. Działania Stowarzyszenia Anthill mają na celu przybliżanie oraz promocję historii miasta Lublin, z którym ma związek wielu bohaterów tworzących dziedzictwo kulturowe naszego kraju – mówi Karolina Niewiadomska, koordynatorka projektu.

Czesław Miłosz – jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie poetów polskich, prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku. Urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach - obecnie na terenie Litwy. Tworzył nieprzerwanie od wczesnej młodości do końca życia, przez ponad siedemdziesiąt lat. Uprawiał każdy gatunek literacki -i każdy przekraczał, a także publicystykę, krytykę literacką oraz historię literatury. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych, na wszystkie języki, autorów polskich. Sam również zajmował się translatoryką, tłumacząc dzieła literatury światowej z języka angielskiego i francuskiego. Przygotował - między innymi - wybór po polsku klasycznej poezji japońskiej haiku. Różnorodna twórczość Miłosza to jedno z najbardziej znaczących i fascynujących zjawisk literatury XX i XXI wieku. Z Lublinem związany przez postać przyjaciela - Józefa Czechowicza. W 1981 roku odebrał Doktorat Honoris Causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zmarł w 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Anthill
Darczyńcą jest: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej
Partnerami wydarzenia są: Archidiecezja Lubelska, Wieża Trynitarska, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Inne Meble
Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Radio Plus, Gość Niedzielny Lubelski, Niedziela Lubelska, Lubelski.pl

Autorami fotografii wykorzystanych do iluminacji są: Grzegorz Józefczuk, Archiwum Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie oraz Czesław Czapliński