W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Świętujemy Jubileusz 200-lecia Teatru Starego w Lublinie!

Świętujemy Jubileusz 200-lecia Teatru Starego w Lublinie!
20.10.202217:37

Rok 2022 jest dla Teatru Starego w Lublinie wyjątkowy – obchodzi rocznicę 200-lecia istnienia. Aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz Teatr Stary przygotował specjalny monodram „Lear” na podstawie Williama Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Spektakl w reżyserii Janusza Opryńskiego i ze scenografią Justyny Łagowskiej miał premierę 20 października, o godz. 19:00.

Połączył on klamrą dwa stulecia działalności naszego Teatru, bowiem równo 200 lat temu, 20 października 1822 roku trupa Karola Bauera wystawiła pierwszy spektakl w nowo wybudowanym gmachu teatru przy zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej w Lublinie. Choć nie znamy tytułu tej pierwszej sztuki wystawianej na deskach Teatru, to wiemy, że pierwszą udokumentowaną realizacją był właśnie „Król Lear” z aktorem Janem Kochanowskim w roli głównej. 

Oprócz premiery zespół Teatru przygotował dwie niespodzianki:

nową stałą wystawę we foyer Teatru nawiązującą do niezwykłej historii obiektu i jego dziejów. Wystawa będzie dostępna już w dzień premiery, 20 października. Zapraszamy do jej oglądania przed spektaklami, a także na specjalne oprowadzania kuratorskie z autorami ekspozycji:

  • 13.11 - oprowadza Justyna Łagowska - autorka koncepcji i reżyserka wystawy
  • 20.11 - oprowadzają Katarzyna Drobek, Magdalena Wiśniewska - architektki wystawy
  • 27.11 - oprowadza Jarosław Cymerman - odpowiedzialny za część merytoryczną poświęconą dziejom Teatru
  • 04.12 - oprowadza Dorota Buchwald - odpowiedzialna za część merytoryczną poświęconą dziejom Teatru
  • 11.12 - oprowadza Maciej Gil - odpowiedzialny za część merytoryczną poświęconą kinu w Teatrze 

nową stronę internetową stanowiącą bogate kompendium wiedzy o Teatrze Starym. Strona będzie dostępna od 20 października pod adresem: 200.teatrstary.eu

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej