W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tadeusz Kwiatkowski - Cugow (1940 - 2008)

Tadeusz Kwiatkowski - Cugow (1940 - 2008)
06.06.200815:30

W wieku 68 lat zmarł nagle Tadeusz Kwiatkowski - Cugow, lubelski poeta, prozaik, barwna postać życia kulturalnego naszego miasta.
Urodzony w Wilnie, młodość spędził we Włocławku, gdzie ukończył szkołę zawodową, a następnie pracował w wielu zawodach - m. in. jako tokarz, sanitariusz w Pogotowiu Ratunkowym, robotnik w Miejskiej Cegielni, woźny w Miejskiej Radzie Narodowej, trenował też boks. W tej ostatniej dziedzinie odniósł sukces, zdobywając w 1956 roku tytuł Mistrza Pomorza Juniorów, w wadze lekkośredniej. W roku 1963 zdał na studia polonistyczne na UMK w Toruniu, jednak po roku porzucił je, na rzecz występów w Teatrze Lalkowym. Po czterech latach powrócił do Torunia, gdzie spotkał Edwarda Stachurę, który zachęcił Go do wyjazdu do Lublina. Studia na filologii polskiej UMCS ukończył Tadeusz Kwiatkowski - Cugow w 1975 roku. Jego postać była stale obecna w lubelskim środowisku artystyczno - kulturalnym. Przez ponad trzy dekady Zmarły był jego animatorem, pomysłodawcą i organizatorem niezliczonych przedsięwzięć. Jednym z najważniejszych była Fundacja Poetów i Ułanów im. Gen. Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego i Międzynarodowego Kongresu Poetów "Arcadia". Włączał się też w ratowanie lubelskich zabytków, kwestując co roku na rzecz niszczejących nagrobków cmentarza przy ul. Lipowej. Lista wszystkich osiągnięć Tadeusza Kwiatkowskiego - Cugowa jest długa i bogata. Nalezy wymienić tu, przede wszystkim: Nagrodę im. Bolesława Prusa (za tom opowiadań Główna gonitwa), Nagrodę im. Józefa Czechowicza (za tom poezji Kiedyś puszczą lody ziemia wysłucha wszystkich), nagrodę główną Międzynarodowego Listopada Petyckiego w Poznaniu (za tom poezji Pięć poematów), tytuł "Syn Hellady" (przyznany oprzez Związek Pisarzy Greckich w Atenach, za cykl wierszy poświęconych Grecji), Nominację przez International Biographical Centre do tytułu International Man Of The Year 1991/1992 (1992). Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości literackiej (1994). Był laureatem kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów, jego wiersze tłumaczone są na wiele języków. Wielokrotnie reprezentował Lublin poza granicami kraju. Wraz z Nim odeszła ważna część kultury naszego miasta. Requiescat in Pace.