W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Taneczne rarytasy
28.10.200712:33

Spektakle teatrów z Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Turcji, Serbii, Chorwacji; prezentacje „Polscy artyści tworzący za granicą” z udziałem m.in. Anny Majcher i Wojciecha Mochnieja; nowy cykl „Solo projekt”; siedem teatrów polskich – to główne atrakcje zbliżających się coraz szybciej XI Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które odbędą się w dniach 7-11 listopada.
Polskę będą reprezentować grupy z Bytomia, Poznania, Wrocławia, Warszawy i gospodarze – Lubelski Teatr Tańca oraz Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Od pierwszej edycji w 1997 r. Spotkania są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a stały się także jednym z najbardziej liczących się festiwali tańca w Polsce i Europie. Organizatorami są Centrum Kultury, Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej i Lubelski Teatr Tańca. – Pragniemy, by w Lublinie Polska spotykała się z resztą świata, by zachodziły wzajemne inspiracje. Wierzymy, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – wyznają organizatorzy. Spektakle dziesięciu edycji MSTT obejrzało ok. 20 tys. widzów. W festiwalu uczestniczyło dotychczas ok. 200 zespołów, a w warsztatach i wykładach wzięło udział ok. 2000 młodych adeptów tańca z całej Polski. Rozpoczynając kolejną dekadę Spotkań organizatorzy postanowili zaprezentować twórców, którzy pojawili się na światowej scenie wnosząc nowe spojrzenie na teatr tańca. Do tegorocznej edycji zaproszenie przyjęli artyści tworzący w krajach, które w świadomości Polaków były przez dziesięciolecia odcięte od nowatorskich pomysłów, a w których – paradoksalnie – pojawili się twórcy ze świeżymi propozycjami artystycznymi. Twórcy z Turcji, Serbii, czy Chorwacji zaprezentowani zostaną obok artystów z krajów, w których wolność wypowiedzi twórczej istniała od zawsze. Tradycyjnie festiwalowym spektaklom towarzyszyć będą ogólnopolskie warsztaty tańca współczesnego, a także seminaria edukacyjne, kino tańca oraz wystawa stanowiąca pokłosie II edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Taniec – energia ciała i wyobraźni” i fotoekspozycja „Wspomnienie o Conradzie Drzewieckim”. Andrzej Molik Kurier Lubelski 2007-10-27