W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tegoroczni Jubilaci Teatru im. H. Ch. Andersena

Tegoroczni Jubilaci Teatru im. H. Ch. Andersena
11.10.202015:15

W roku 2019 Teatr im. H. Ch. Andersena obchodził swoje 65 urodziny, a aktorki: Maria Wąsiel i Wioletta Tomica obchodziły jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. W tym roku przyszedł czas na świętowanie jubileuszy wśród czterech aktorów Andersena: Bożena Dragun, Jacek Dragun i Ilona Zgiet obchodzą 35-lecie pracy na scenie, a Bogusław Byrski swoje 20-lecie.

Bożena i Jacek Dragun, teatralne małżeństwo, widzieliście na pewno w sieci, w spotkaniu na żywo z cyklu Teatralne Podróże LIVE. Wspólnie występowali na scenie w spektaklu Dziób w dziób, reż. Elżbieta Depta, Arabela, reż. Igor Gorzkowski i Lekcje niegrzeczności, reż. Jacek Papis. Niezapomnianą rolą Jacka jest na pewno kreacja Tygrysa w spektaklu Księga dżungli, a Bożena oczarowała publiczność rolą Małża w spektaklu Historia naturalna, czyli o przedziwnych żyjątkach, reż. Jędrzej Piaskowski. 
 
Ilona Zgiet zapisała się w pamięci publiczności z kreacji Babci Dory w spektaklu Słowik i Babka Natura, Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka czy markizy w Trzech Muszkieterach Arkadiusza Klucznika, a najmłodszym ze spektaklu Bucik Kopciuszka. Jeszcze niedawno widzieliśmy jej magiczną kreację w Historii naturalnej Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Ilona wyreżyserowała także niezapomniane spektakle lalkowe: Calineczka, Mała Syrenka i Cudowna Lampa Alladyna. Ilona współpracuje nie tylko z naszym teatrem, ale także z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w całej Polsce, realizując projekty teatralne dla osób z niepełnosprawnościami czy dla dzieci mieszkających na wsi. Prywatnie mieszka na wsi i kocha obcować z przyrodą dlatego też nie przypadkiem dostaje role związane z ekologią i przyrodą.
 
Bogusław Byrski – Człowiek – Orkiestra i Człowiek – Maszyna, animator kultury, reżyser, muzyk, aktor, człowiek o wielu twarzach, który związany jest nie tylko z Teatrem Andersena, ale jest aktorem w teatrze improwizacji teatralnej LUKLA, działa w Fundacji Kropka, współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce. Nidy nie wiadomo, gdzie można go spotkać, Dziś oglądacie go w roli lalkarza na naszym profilu YouTube i Facebook, jutro w jednej z dzielnic Lublina pracuje z lokalną społecznością, a jeszcze innego dnia improwizuje muzycznie i teatralnie w jednej z restauracji na Starym Mieścicie w Lublinie. Ten człowiek nie próżnuje i nie stoi w miejscu. Każdy z Was pamięta Benka z kreacji Bajtka podczas spotkań na żywo z cyklu Teatralne podróże LIVE, ze spektaklu Szewczyk Dratewka, który też wyreżyserował razem Wiolettą Tomicą i Gabrielą Jaskułą. Jest reżyserem spektaklu Koziołek Kręciołek. Niedawno widzieliśmy go na scenie w Centrum Kultury, w spektaklu Tymoteusz i Psiuńcio Arkadiusza Klucznika, a wkrótce zobaczymy go w spektaklu Słowik i Babka Natura, Muminki, Pchła Szachrajka i Pippi Långstrump.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej