W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tomasz Pietrasiewicz laureatem nagrody ks. Musiała

Tomasz Pietrasiewicz laureatem nagrody ks. Musiała
02.02.201109:41

Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała "za inicjatywy społeczne promujące dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski".
Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" przyznaje Nagrody im. ks. Musiała w dwóch kategoriach: za twórczość intelektualną promującą dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski, oraz za inicjatywy społeczne promujące dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski. Jak podkreśla "Przymierze", nagroda jest zaproszeniem do kontynuacji krakowskiej tradycji dialogu, symbolizowanej przez Jana Pawła II i patrona Klubu, ks. Stanisława Musiała SJ, oraz do czerpania z ducha przełomu w relacjach chrześcijańsko-żydowskich, jaki dokonał się nie bez polskiego udziału. Klubu deklaruje: "staramy się przezwyciężać stereotypy, łagodzić istniejące napięcia, popularyzować wzory współpracy i przyjaźni ludzi różnej wiary i pochodzenia, których ojczyzną jest Polska." Kapitule Nagrody przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł, zasiadają w niej m.in.: Halina Bortnowska, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", ks. Łukasz Kamykowski, delegat kardynała Stanisława Dziwisza, Boaz Pash, naczelny rabin Krakowa, Henryk Woźniakowski, prezes SIW "Znak" i inni. Do tej pory laureatami Nagrody im. ks. Musiała byli: prof. Jan Błoński, Miasto Chmielnik, prof. Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek. Tomasz Pietrasiewicz odbierze nagrodę na uroczystości 4 marca w Auli Collegium Novum UJ. Druga nagroda wręczona zostanie historykom z UJ, profesorskiemu małżeństwu - Bożenie Wyrozumskiej i Jerzemu Wyrozumskiemu, sekretarzowi generalnemu Polskiej Akademii Umiejętności. Nagrodę funduje prezydent Krakowa i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się w dniu 4 marca (piątek) 2011 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagielońskiego o godz. 12.00. Ks. Stanisław Musiał (1938-2004), jezuita, filozof i publicysta, studiował w Krakowie, Warszawie, Rzymie i Monachium. Od połowy lat 80. był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, od 1995 jej sekretarzem. Przyczynił się do rozwiązania głośnego sporu o klasztor Karmelitanek na terenie obozu w Oświęcimiu (1987), jako przedstawiciel polskiego Kościoła uczestniczył w Jedwabnem w uroczystościach w 60. rocznicę mordu na Żydach. Publikował w "Tygodniku Powszechnym", w składzie redakcji od 1981, był członkiem jury Nagrody Nike, za publicystykę otrzymał nagrodę Grand Press. Jest postacią symbolizującą przełom w dialogu chrześcijańsko-żydowskim oraz chrześcijańską postawę reagowania na ważne problemy współczesności w duchu poszanowania innych, przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii. Zródło: Grzegorz Józefczuk Co jest Grane