W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tomasz Pietrasiewicz nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Tomasz Pietrasiewicz nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia
03.11.200916:59

W najbliższy czwartek, 5 listopada poznamy laureata IX edycji Nagrody imienia Jerzego Giedroycia. Główna uroczystość odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nominowanych jest Tomasz Pietrasiewicz z Lublina. Dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Tomasz Pietrasiewicz, początkowo zajmował się realizacją autorskich przedstawień. W miarę upływu czasu jego twórcy zaczęli się otwierać na działania społeczne i edukacyjne wykraczające poza sztukę. Ośrodek w realizowanych projektach nawiązuje do symboliki i historii swej siedziby – Bramy Grodzkiej, która dawniej była przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, a także do położenia Lublina jako centrum spotkania różnych kultur, tradycji i religii. Jednym z największych projektów ośrodka jest „Wielka księga miasta”, której celem jest przywracanie pamięci przez wywiady z mieszkańcami Lublina i zbieranie historycznych fotografii. Projekt zaowocował wystawami „Lublin w fotografii do 1939 roku”, a następnie „Portret miejsca”, pokazującą życie w przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Od 2001 roku Ośrodek przygotowuje się do stworzenia własnej wirtualnej biblioteki. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia, przyznawaną za działalność w imię polskiej racji stanu, redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego patrioty, znakomitego redaktora i dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Do nagrody typowane są osoby lub instytucje, które w działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia, czyli bezinteresowną troską o sprawy publiczne, polityką pojmowaną jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom, umacnianiem pozycji Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej, kultywowaniem dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, wreszcie pracą nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej. Spośród nich wybrany zostanie laureat, który 5 listopada o godzinie 17 na Zamku Królewskim w Warszawie w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odbierze prestiżową nagrodę. Z sylwetkami wszystkich nominowanych osób można zapoznać się na stronie „Rzeczpospolitej”. KP/BP