W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tradycja w wolności, wolność w tradycji

Tradycja w wolności, wolność w tradycji
29.07.201812:13

Potańcówka przy legionowych melodiach, atelier fotograficzne z czapkami maciejówkami – tak podczas Jarmarku Jagiellońskiego (17-19 sierpnia 2018, Lublin) będziemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości, które w Lublinie obchodzone jest pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

„Tradycja w wolności, wolność w tradycji” to specjalny program w ramach Jarmarku Jagiellońskiego (17-19 sierpnia 2018), który wplecie do festiwalu wątek wolności przedstawiony w kontekście tradycyjnej sztuki i muzyki ludowej.

Punkt pierwszy specjalnego programu związanego z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości to prace Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która składa się z miłośników muzyki tradycyjnej, muzyków chcących rozwijać swoje umiejętności i amatorów. Orkiestra, która co roku podczas nocnych potańcówek gra muzykę tradycyjną, tym razem przygotuje i zaprezentuje także melodie legionowe, które zachowały się w repertuarze wiejskich orkiestr dętych na Lubelszczyźnie.

Usłyszymy również pochodzące z tego regionu polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Będzie to okazja do poznania polskiego bogactwa muzycznego. Na scenie potańcówkowej na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena, wątek wolności wybrzmi zdecydowanie w sobotę 18 sierpnia 2018, godz. 22:00, kiedy to zaproszeni artyści, na czele z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, zaprezentują repertuar wojenny i okresu międzywojnia, nie rezygnując przy tym z muzycznych wątków ludowych. Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując do ludowych melodii.

Codzienne popołudniowe warsztaty polskich tańców tradycyjnych prowadzone przez Martę Domachowską i kapelę Katarzyny Zedel pomogą wszystkim zainteresowanym w odnalezieniu się na parkiecie. Zajęcia przewidziane są dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Zapisy na warsztaty ruszą na początku sierpnia.

Tematyka wolności widzianej w kontekście tradycji pojawi się także dzięki obecności ludowych wersji czapek „maciejówek” – symbolu wartości, w które wierzyli noszący je niegdyś ludzie, także mieszkańcy wsi. Maciejówka to czapka męska z sukna, ze skórzanym lub malowanym tekturowym daszkiem i ozdobnym paskiem przymocowanym dwoma metalowymi okrągłymi zapinkami. Nosił ją sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Była bardzo popularna w czasie I wojny światowej wśród wojskowych, ale przeniknęła również na wieś. Podczas festiwalu nosić ją będą członkowie Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Czapki „maciejówki” będą także wykorzystywane jako rekwizyty w atelier fotograficznym na Placu po Farze. Tam też uczestnicy festiwalu będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w czapkach i przygotowanych strojach ludowych. Podobne czapki „maciejówki” będzie można kupić na stoisku manufaktury Nomad Service.

Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.

Cały program oraz szczegółowe informacje wkrótce będzie można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Partnerzy: Lubella, Woda Bystra, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja) oraz Instytut Słowacki w Warszawie. 

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, ONET

Wydarzenia w ramach programu „Tradycja w wolności, wolność w tradycji”  – współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.