W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa retrospektywa filmów Volkera Schlöndorffa „Moje życie. Moje filmy”

Trwa retrospektywa filmów Volkera Schlöndorffa „Moje życie. Moje filmy”
17.12.200908:58

Jeszcze do niedzieli potrwa lubelska odsłona retrospektywy Volkera Schlöndorffa. Przegląd został objęty patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec, prof. Andrzeja Kidyby.
Projekcje w ramach retrospektywy oprócz Lublina dotrą do 6 innych miast Polski. Twórczość Volkera Schlöndorffa stanowi jeden z ważniejszych rozdziałów w historii kina niemieckiego. Pierwsze jego filmy powstawały w okresie „nowej fali”, ale reżyser nie uległ nowym trendom i pozostał wierny klasycznym wzorcom filmowego opowiadania. Jego debiut Niepokoje wychowanka Törlessa (1965) z miejsca przyniósł mu rozgłos. Mimo tego, że prawie wszystkie jego filmy to adaptacje światowej literatury, dzięki mistrzowskiej reżyserii i niezwykle dopracowanej warstwie wizualnej filmy te wnoszą nowe, niezależne treści do poruszanych w dziełach literackich problemów. Wybierane przez niego tematy odnoszą się do momentów przełomowych – czy to w życiu społeczności (np. Blaszany bębenek 1979), czy w życiu jednostki (np. Homo Faber 1991). Heinrich Böll autor powieści Utracona cześć Katarzyny Blum znając polityczne zaangażowanie Volkera Schlöndorffa i jego ówczesnej partnerki, wybitnej niemieckiej reżyserki, Margarethe von Trotta, zachęcił ich do przeniesienia tej historii na ekran. Pomimo kreacji fikcyjnego świata, filmy Schlöndorffa zwierają liczne elementy autobiograficzne i refleksje w oparciu o osobiste doświadczenia reżysera: dzieciństwo w czasach powojennych i wczesna śmierć matki; lata nauki we francuskich internatach; polityczne zaangażowanie w roku 1968 czy wspomnienia z życia w Niemczech, Francji, Włoszech i Ameryce. Pobyt i praca we Francji miały dla Schlöndorffa i jego twórczości przełomowe znaczenie: z jednej strony ukształtowały jego artystyczną wrażliwość i świadomość kulturową, z drugiej pozwoliły mu na odnalezienie własnej tożsamości. W przeciwieństwie do powojennych Niemiec, w których nie mówiono o niedalekiej przeszłości II wojny światowej, we Francji Schlöndorff był postrzegany jako przedstawiciel narodu, który dopuścił do narodzin nazizmu. Szkolni koledzy we francuskim gimnazjum po projekcji filmu o Holokauście (Noc i mgła, A. Resnais) zadali mu pytanie: „Jak to było możliwe?” - cała jego późniejsza twórczość, począwszy od Niepokojów wychowanka Törlessa (1965) po Dziewiąty dzień (2004), jest próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez m.in. przez Filmotekę Narodową oraz Instytut Goethego. Przedsprzedaż: karnety w cenie 40 PLN w kasie Kina od 10.12. w godz. 15-18; Sprzedaż - bilety: normalny (12 PLN), ulgowy (10 PLN) oraz karnety (40 PLN) do nabycia na 0,5h przed poszczególnymi seansami. Program