W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trzeci numer kwartalnika kultury komiksowej "Ziniol"

Trzeci numer kwartalnika kultury komiksowej "Ziniol"
20.11.200814:58

Trzeci numer redagowanego w Lublinie, ogólnopolskiego kwartalnika kultury komiksowej "Ziniol". Do współpracy przy nim zaproszeni zostali znani twórcy zarówno z kraju, jak ze świata. W odróżnieniu od numerów poprzednich, skupiających się głównie na alternatywnych nurtach komiksowych, tym razem (na znacznie większej ilości stron) redakcja magazynu proponuje mix alternatywy i delikatnego mainstreamu.
Na stałe w "Ziniolu" zadomowili się twórcy z Portugalii - tym razem w numerze można znaleźć komiksy Jose Carlosa Fernandesa (autora "Najgorszej kapeli świata", wydanej przez Taurus Media) i Filipe Abranchesa, ekscentrycznego rysownika komiksów historycznych. Nie pierwszy raz pojawia się w "Ziniolu" niemiecki autor wydanego przez Kulturę Gniewu komiksu "Możemy zostać przyjaciółmi" - Markus "Mawil" Witzel. Debiut natomiast zalicza kilku innych artystów: Anglik Nick Abadzis, który w bieżącym roku zdobył nagrodę Eisnera za komiks "Łajka" oraz Portugalka Sonia Oliveira, zdobywczyni II miejsca w konkursie towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu w 2008 roku. Ponadto w numerze komiksy autorstwa polskich twórców: Piotra Nowackiego, Bartosza Sztybora, Wojciecha Stefańca, Grzegorza Pawlaka, Rafała Kołsuta, Rafała Tomczaka, Piotra Machłajewskiego, Tomasza Kleszcza, Dennisa Wojdy, Karola Kalinowskiego, Rafała Trejnisa, Wojciecha i Stefana Stefańców, Dominika Szcześniaka. Na okładce natomiast gości Norm Breyfogle - twórca, który 17 lat temu rozpalał wyobraźnię czytelników komiksów w Polsce swoją wizją Batmana. Wewnątrz numeru wywiad z Normem, w którym autor opowiada o swojej przerwie w rysowaniu komiksów oraz o stosunku do polskich wydań jego zeszytów. Wywiad ten w zamierzeniu jest częścią sentymentalnego cyklu, w którym "Ziniol" powróci do największych sław amerykańskiego komiksu superbohaterskiego, publikowanych w Polsce na początku lat 90-tych. Poza działem komiksowym, jak zwykle duży nacisk położony jest na publicystykę. Tym razem autorzy piszą o komiksie eksperymentalnym, undergroundzie w Stanach Zjednoczonych, wchodzących na rynek seriach, jak również recenzują wydane w ostatnim kwartale komiksy. Ponadto także szereg wywiadów, m.in. Z Nickiem Abadzisem, Tomasem Prokupkiem, Karolem Kalinowskim, Mateuszem Siemionem. Specjalnie dla "Ziniola" na różne tematy odpowiada Milo Manara. Blog magazynu: www.ziniol.blogspot.com

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane