W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tytuł Najpiękniejszej Książki Roku 2017 dla lubelskiego Studio Format

Tytuł Najpiękniejszej Książki Roku 2017 dla lubelskiego Studio Format
17.05.201823:06

Nagrodę w 58. Konkursie PTWK na Najpiękniejsze Książki Roku 2017 w kategorii „Literatura Piękna” zdobyła książka „Poemat filozofujący” Edy Ostrowskiej opracowana przez lubelskie Studio Format i wydana przez Wydawnictwo Episteme.

Podczas 9. Warszawskich Targów Książki, 17 maja 2018 roku (czwartek), o godzinie 14:00, na Stadionie Narodowym w Warszawie, w Sali Amsterdam, odbyła się gala wręczenia nagród i wyróżnień 58. Konkursu PTWK Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Spośród 88 nominowanych wyłoniono zwycięzców. W kategorii „Literatura Piękna”, nagrodę zdobyła książka „Poemat filozofujący” Edy Ostrowskiej wydana przez lubelskie Wydawnictwo Episteme. Autorem zwycięskiego projektu jest Tomasz Smołka z lubelskiego Studia Format (www.studioformat.pl). Jest to już druga „najpiękniejsza” na koncie lubelskich studia graficznego i oficyny. W 2016 roku tytuł Najpiękniejszej Książki 2015 roku zdobył przygotowany przez firmę tomik „Edessy [Poemat sowizdrzalski]” Edy Ostrowskiej.

Projekt Studia Format to minimalistyczna w formie kompozycja w kolorze głębokiej ultramaryny. Książkę o wymiarach 4,13 x 7,36, w twardej, szytej oprawie w odcieniu Adiron Blue, wydrukowała lubelska Drukarnia Akapit, której realizacje pojawiły się wśród tegorocznych nominacji do Najpiękniejszych aż 5 razy. „Poemat filozofujący” został wydany nakładem Wydawnictwa Episteme w liczbie 500 egzemplarzy.

Pozostali nominowani w kategorii „Literatura piękna” to: 

  • Be Haiku – Beata Jewiarz (koncepcja), Agnieszka Żuławska-Umeda (tłumaczenie), ilustracje i projekt graficzny: Ryszard Kajzer, wydawca: Wydawnictwo Blue Bird. 
  • Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu – Dorota Masłowska, opracowanie graficzne, projekt okładki i ilustracje: Maciej Chorąży,  ilustracje: Dorota Masłowska (na str. 87, 94, 103-105) i Stanisław Łubieński (na str. 116, 117, 119), wydawca: Wydawnictwo Literackie.
  • Kiedy dojrzeją porzeczki – Joanna Concejo, opracowanie graficzne: Maria Szczodrowska i Radek Staniec, ilustracje: Joanna Concejo,  wydawca: Wydawnictwo WOLNO.
  • Koty. Podręcznik użytkownika – Tomasz Majeran,  rysunki:  Pola Dwurnik, projekt graficzny i skład: Marcin Markowski / M Studio,  wydawca: Wydawnictwo WOLNO.
  • Mój Lwów – Józef Wittlin, projekt graficzny i skład: Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor, wydawca: Wrocławski Dom Literatury i Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.