W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczystości poświęcone Janinie Porazińskiej

Uroczystości poświęcone Janinie Porazińskiej
02.11.200919:59

3 listopada przy ul. Noworybnej 3 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Janinie Porazińskiej – poetce i pisarce urodzonej w Lublinie. Tablica pamiątkowa poświęcona Janinie Porazińskiej powstała z inicjatywy przewodników lubelskich: Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego przy Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie i indywidualnej Pana Konstantego Frączka, ufundowało ją Miasto Lublin. Tablicę wykonał pan Witold Marcewicz. Odsłonięcie tablicy na kamienicy przy ulicy Noworybnej 3 nastąpi w 38 rocznicę śmierci pisarki o godzinie 12.00.
W uroczystości wezmą udział dzieci z lubelskich przedszkoli i szkół oraz uczniowie jedynej w województwie lubelskim szkoły podstawowej, która za patronkę obrała sobie Janinę Porazińską. Szkoła ta znajduje się w Styrzyńcu koło Białej Podlaskiej. To od tej szkoły zaczęło się odkrywanie śladów pisarki w Lublinie. Dzieci ze szkoły w Styrzyńcu jako pierwsze zaczęły wydeptywać lubelski szlak literacki Janiny Porazińskiej w dniu 19 października 2002 r. Rozpoczynał się od domu przy ul. Noworybnej 3, w którym pisarka się urodziła i spędziła dzieciństwo. Do udziału w uroczystości jako goście honorowi zaproszeni zostali: Pan Krzysztof Zawadzki - najbliższy żyjący krewny – syn siostrzenicy pisarki. Matka Krzysztofa – Iwona Zawadzka - była córką Stefanii, młodszej siostry Janiny Porazińskiej. Pani Elżbieta Wolffgram – dobrze znała pisarkę, gromadziła pamiątki po niej. Przy bibliotece miejskiej na Żoliborzu w Warszawie zorganizowała Izbę Pamięci poświęconą Janinie Porazińskiej, doprowadziła do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na domu, w którym pisarka mieszkała w Warszawie. Przez długie lata pracy bibliotekarskiej propagowała i upowszechniała utwory Janiny Porazińskiej wśród dzieci i młodzieży. Obecnie działa społecznie na rzecz kultury na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Pani Bogumiła Chodun - Dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu, nauczycielka, polonistka. Włożyła dużo wysiłku, aby szkoła otrzymała tak znakomitą patronkę. Była inicjatorką szlaku śladami Janiny Porazińskiej w Lublinie, organizując 19 października 2002 roku wycieczkę swoich uczniów do Lublina. Pani Bogumiła Chodun jest znaną w swoim środowisku działaczką kultury, społeczniczką i wybitną pedagog. Organizatorzy: Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego przy przy Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie, Szkoła Podstawowa Nr 30 (dyrektor - Elżbieta Satowska), Przedszkole nr 4 (dyrektor - Bogusława Begiełło)