W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uważany za najważniejszy w Polsce warsztat teatralny przeniósł się do Lublina

Uważany za najważniejszy w Polsce warsztat teatralny przeniósł się do Lublina
24.07.200713:39

,,Jak tematy trudne, czasami drastyczne, czasami takie, których mamy już dosyć, mogą przetworzyć się w sztukę?” - zapytał Tadeusz Słobodzianek pierwszego dnia warsztatów “Sztuka Dialogu”. Nad tym przez dziesięć dni będą się zastanawiać reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy. Warsztaty odbywają się po raz szósty. Tym razem inspiracją do pracy stała się historia Żydów lubelskich, stąd też na miejsce spotkania wybrano Nasutów pod Lublinem. Dyskusje rozpoczną się od czasów współczesnych, później uczestnicy ,,Sztuki Dialogu” cofną się do okresu powojennego, wojny, przedwojnia, a w końcu do XVI wieku, kiedy Lublin był nazywany ,,Żydowskim Oxfordem”. Codziennie przed południem dwie grupy warsztatowe będą dyskutować nad wybranymi tekstami. Dyskusje poprowadzą moderatorzy: Tadeusz Słobodzianek, Anna Bikont, Jacek Bomba, Dariusz Libionka, Tomasz Pietrasiewicz oraz Jan Tomasz Gross, Leon Neuger, Paweł Śpiewak i Zdzisław Wardejn.
Wieczorami pokazywane będą przygotowywane przez artystów improwizacje zainspirowane porannymi rozmowami. Oglądać je można codziennie o godzinie 19:00 w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie. Dramaturdzy spróbują zapisać najciekawsze propozycje. ,,Myślę, że stać się tu może coś ważnego” - podsumował Tomasz Pietrasiewicz. Tegoroczny warsztat odbywa się dzięki współpracy z Festiwalem "Konfrontacje", którego szef - Janusz Opryński - postanowił włączyć efekty tegorocznego warsztatu do programu jesiennego festiwalu oraz dzięki współpracy z Biurem Marketingu Miasta Lublin. Codzienne pisemne i fotograficzne relacje ze Sztuki Dialogu dostępne są na stronach internetowych Towarzystwa Autorów Teatralnych.