W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W 80. rocznicę - Wystawa „Akcja Reinhardt. Fotografie”

W 80. rocznicę - Wystawa „Akcja Reinhardt. Fotografie”
15.11.202220:10

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Był to początek Akcji „Reinhardt”, planu mającego na celu wymordowanie wszystkich europejskich Żydów na okupowanych przez hitlerowskie Niemcy terenach Polski. W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń przygotowaliśmy wystawę „Akcja Reinhardt. Fotografie.”

To właśnie w Lublinie znajdował się sztab całej operacji z Odilo Globocnikiem na czele. Akcja „Reinhardt” była falą zbrodni, która trwała 19 miesięcy i pochłonęła około 2 milionów ofiar. Zniszczono również dużą część przedwojennego Lublina. Dzielnica Żydowska stała się gruzowiskiem a jej domy i ulice przestały istnieć. Do dziś w ich miejscu istnieje tylko pusta przestrzeń.

Akcja Reinhardt. Fotografie

Wystawa „Akcja Reinhardt. Fotografie” przedstawia poszczególne etapy zagłady społeczności Żydów lubelskich, od utworzenia getta na Podzamczu do jego likwidacji w 1942 roku. Eksponowane będą fotografie z kolekcji znajdujących się w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”, ale również nowe, dotąd niepublikowane. Należą do nich zdjęcia pochodzące z kolekcji Marka Gromaszka.

Wystawa dostępna będzie w Galerii NN, ul. Grodzka 34 w Lublinie od 18 listopada do 30 grudnia 2022 roku. Zwiedzanie jest darmowe w godzinach 10:00-16:00. W soboty zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, pod numerem: 81 532 58 67.

Wernisaż odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny.