W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
W Lublinie powstaje BIOTEKA
16.10.201912:28

W budynku dawnej Karczmy Słupskiej powstanie BIOTEKA – nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, której przestrzeń będzie nawiązywać do zieleni położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. Wnętrze zostanie urządzone z naturalnych, wysokiej jakości materiałów.

– Mieszkańcy Lublina należą do najbardziej rozczytanych i najczęściej korzystających z bibliotek mieszkańców dużych miast w Polsce, dla których stały kontakt z książką jest bardzo ważny, a MBP w Lublinie znajduje się w ogólnopolskiej czołówce bibliotek dokonujących zakupu nowości wydawniczych. Dlatego bardzo się cieszę, że wkrótce w centrum Lublina powstanie nowoczesna i atrakcyjna biblioteka, otwarta i przystępna dla wszystkich mieszkańców, bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Inspiracją do powstania projektu bioteki był znajdujący się niedaleko Ogród Saski, jako miejsce spotkań mieszkańców z przyrodą – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pomysł na projekt „zielonej” biblioteki zrodził się ze stale rosnącej potrzeby kontaktu człowieka z naturą. Projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak beton, szkło, drewno, stal przy wykorzystaniu dużej ilości zieleni, aby nadać indywidualny, kontemplacyjny charakter projektowanym wnętrzom przy zachowaniu wysokiego poziomu doznań estetycznych użytkownika.

BIOTEKA znajdzie swoje miejsce na 421 m2 budynku przy Al. Racławickich 22 w przestrzeniach po dawnej Karczmie Słupskiej. Na półkach nowej biblioteki na czytelnika czekać będzie ok. 19 000 książek drukowanych i ok. 15 000 zbiorów specjalnych (audiobooków, płyt z muzyką i filmami). Do tej pory stanowiły one zasoby dwóch filii bibliotecznych przy ul. Poniatowskiego 4 oraz ul. Braci Wieniawskich, zlokalizowanych w punktach niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

BIOTEKA będzie stawiać na wysoce przemyślaną dostępność i przyjazność dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Na całej powierzchni obiektu zaprojektowano posadzki z betonu zabezpieczonego antypoślizgowo. Na podłogach powstanie również „niewidzialna droga” – systemowe oświetlenie LED-owe montowane w posadzce ułatwiające poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym. W lokalu znajdzie się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, a lada biblioteczna zostanie obniżona do poziomu niezbędnego w komunikacji z osobami poruszającymi się na wózkach.

8 października została podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych o wartości 1,27 mln zł. Planowany termin ich zakończenia to połowa grudnia br.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie powstała w 2002 roku w wyniku podziału instytucji pn. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. MBP liczyła wówczas 31 filii. Od tego czasu nastąpiła rozbudowa sieci bibliotecznej, która liczy obecnie 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę) zlokalizowanych na terenie całego miasta. Projekt filii nr 40 „Biblioteka na poziomie” przy ul. Sławin 20, otwartej w czerwcu 2018 r., zajął II miejsce w Plebiscycie „Polskie Wnętrze 2018” w kategorii „Wnętrza publiczne”.

Miejska Biblioteka Publiczna, obok udostępniania posiadanych zbiorów, prowadzi działalność kulturalno-oświatową, organizując m. in. wernisaże i wystawy, prelekcje, spotkania autorskie i koncerty, lekcje biblioteczne, wykłady, konkursy, zajęcia plastyczne oraz inne formy (zajęcia komputerowe, głośne czytanie, udział w festynach osiedlowych, inscenizacje, zajęcia teatralne, prezentacje multimedialne, kluby gier planszowych i fabularnych, pokazy filmowe, konsultacje dla maturzystów). Realizowane działania skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz czytelników z niepełnosprawnościami, m. in. niesłyszących, niewidomych i niedowidzących. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie brakuje placówek o takim charakterze. Filie biblioteczne pełnią wówczas funkcje domu/punktu kultury.

Autorem projektu nowych wnętrz jest GK-Atelier Grzegorz Kłoda.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej